Przejdź do głównej zawartości

Zaproszenie na Dzień Ziemi 2017

   DZIEŃ ZIEMI 2017

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, które obchodzone jest w 192 krajach świata. W tym roku, 25 kwietnia (wtorek) o godzinie 10.00, po raz dwunasty w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie odbędą się Powiatowe Obchody Światowego Dnia Ziemi (po raz 27 obchodzone będą w Polsce, a na całym świecie już po raz 47). Obchody Dnia Ziemi w ZSEU, organizowane są pod patronatem Starostwa Powiatowego w Koninie oraz pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.
W tym roku cała uroczystość przygotowywana jest zgodnie z hasłem ONZ      „W kierunku natury”. W czasie obchodów Światowego Dnia Ziemi 2017 chcemy szczególną uwagę poświęcić tematom związanym z ochroną różnorodności biologicznej. Do zatrzymania istniejącego trendu zmniejszania się bioróżnorodności potrzebne są głębokie zmiany w świadomości każdego człowieka, w związku z czym chcemy edukować społeczeństwo, a szczególnie młode osoby, że jego odpowiedzialne działania mogą przyczynić się do zatrzymania tendencji wymierania wielu gatunków.
            Chcąc podnieść świadomość ekologiczną młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zapraszamy ją do udziału w 6 konkursach:
1.    Konkurs piosenki „Cuda natury”
2.    Konkurs techniczny „Karminki i budki lęgowe”
3.    Konkurs plastyczny „Piękno świata zwierząt”
4.    Konkurs na prezentacje multimedialną „Ekologiczny transport przyszłości”
5.    Konkurs wiedzy „Formy ochrony przyrody w Polsce”
6.    Konkurs na album „Gatunki wymarłe i wytępione w Polsce i na świecie”
W tym roku po raz pierwszy zaprosiliśmy również do wspólnego świętowania przedszkolaki, ponieważ uważamy, że edukację ekologiczną trzeba rozpocząć od najmłodszych lat.  Dla przedszkolaków zaproponowaliśmy udział w konkursie  plastycznym „Piękno świata zwierząt”.
Od kilku lat przygotowywany jest również konkurs dla nauczycieli, wychowawców, opiekunów kół biologicznych i ekologicznych oraz animatorów edukacji ekologicznej, który w tym roku polega na opracowaniu „Ekologicznej gry dydaktycznej”.
Ogłoszenie wyników konkursów oraz wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 10.00 podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi odbywających  się  w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie.    
Podczas obchodów Dnia Ziemi wysłuchać będzie można piosenek i wierszy o tematyce ekologicznej oraz zobaczyć ekologiczny program artystyczny w wykonaniu uczniów ZSEU w Żychlinie. Gościem specjalnym tegorocznej imprezy będzie Pan Piotr Kamiński, który wygłosi wykład „ Nowe technologie w napędach samochodów i ich oddziaływanie na środowisko”.
Obchody Światowego Dnia Ziemi mają już swoją długoletnią tradycję, po raz pierwszy odbyły się w 2006 roku. Od 2014 roku, za swoją innowacyjność podejmowanych działań, obchody Dnia Ziemi objęte zostały Honorowym Patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.
Impreza ta posiada wysoką rangę w środowisku i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i uznaniem, zarówno wśród uczniów i nauczycieli szkół, a także i wielu instytucji, które włączają się w organizację tych obchodów. Każdego roku około 500 uczniów uczestniczy w konkursach organizowanych w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi. 
Impreza ta jest ciekawym przedsięwzięciem, ponieważ łączy wiele osób          z powiatu, które poprzez wspólną naukę i zabawę zwiększają swoją wiedzę odnośnie właściwych postaw proekologicznych. Poza tym, uroczystość ta daje szansę młodym ludziom na rozwój i doskonalenie ich zainteresowań oraz na zaprezentowanie swojej wiedzy i umiejętności przed szerokim gronem.

Komentarze

Popularne Posty

Tydzień Uczniowskiej SuperMocy - co to, po co i dlaczego?

Co to jest Tydzień Uczniowskiej SuperMocy? Tydzień Uczniowskiej SuperMocy to tydzień, podczas którego chciałybyśmy zaproponować, aby w każdej szkole, klasie zorganizowane zostały zajęcia, warsztaty, gry i zabawy, podczas których uczniowie mieliby szansę poznać siebie oraz swoje mocne strony. Po co zaproponowałyśmy Tydzień Uczniowskiej SuperMocy? Pytaliście kiedyś uczniów, co jest ich mocną stroną? W czym są najlepsi? Co najlepiej robią? Co w sobie lubią? Co uważają za swoje największe osiągnięcie?   Długo czekaliście na odpowiedzi? A pytaliście kiedyś swoich uczniów o ich słabe strony, w czym są niedoskonali, z czym sobie nie radzą, co jest ich największym niepowodzeniem? I co, tak samo długo czekaliście na odpowiedzi? Otóż to, uczniowie, zdecydowanie szybciej i łatwiej potrafią mówić o swoich słabych stronach, niż o mocnych, dużo więcej potrafią wymienić słabych stron niż mocnych (słabych 10, może więcej a mocnych 1 może 2). Poprzez akcję Tydzień Uczniows

Wielka biologiczna gra o NEURONY

Na czas, kiedy edukacja przeniosła się ze szkoły do domu proponuję moim uczniom „Wielką biologiczną grę o NEURONY” Koronawirus zmienia oblicze obecnej edukacji. Najbliższe tygodnie, to czas, gdy edukacja odbywać się będzie w troszkę inny sposób. Pomimo tego, że zamknięte są szkoły, to wcale nie znaczy, że nie można teraz zdobywać nowej wiedzy. Oczywiście, że można, tylko troszkę w inny sposób. Jak grzyby po deszczu, powstają platformy edukacyjne do nauki każdego przedmiotu, z łatwym, bezpłatnym dostępem dla każdego ucznia, niezależnie od poziomu nauczania. Korzystajcie z nich, jeżeli tylko możecie. Cieszę się również z faktu, że nauczyciele także działają, tworzą i nagrywają lekcje on-line, aby każdy uczeń mógł poczuć się jak w szkole. Sama znam wielu takich cudownych belfrów, którzy już lada dzień wystartują ze swoimi lekcjami w wirtualnej klasie, i prawdę mówiąc, już się nie mogę doczekać tych lekcji. A ja? Czy też przygotuję takie lekcje? Być może TAK. Jestem TIK

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT „EKO-SZKOŁA”

Środowisko przyrodnicze, w którym żyje człowiek, jest naszym naturalnym miejscem na Ziemi. Jesteśmy częścią przyrody. Nasze życie i zdrowie zależy od warunków panujących w środowisku. A jak jest? Niestety źle! Zanieczyszczona jest woda, powietrze i gleba, piętrzą się góry odpadów. Efekt cieplarniany, smog, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, to już nasza codzienność, słyszymy o tym w telewizji, w radio, czytamy w gazetach i Internecie. A przecież środowisko, które jest zanieczyszczone ma negatywny wpływ na życie wszystkich istot żywych, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przebywanie w zanieczyszczonym środowisku przyczynia się do zwiększenia występowania chorób układu oddechowego, zaburzeń układu krążenia, bezsenności, bólu głowy, złego samopoczucia, chorób oczu, reakcji alergicznych ustroju i wielu innych. Co zrobić? Od czego zacząć, aby było lepiej? Trzeba zacząć od „sprzątania” swojego podwórka. Do zatrzymania istniejącego trendu, coraz większej i szybszej degradacji środowisk