Przejdź do głównej zawartości

FOTORELACJA. SZLACHETNA PACZKA w ZSEU w Żychlinie

Jest. Udało się nam. Możemy czuć się dumni i szczęśliwi. „Szlachetna Paczka” przygotowana przez uczniów i nauczycieli ZSEU w Żychlinie właśnie dotarła do sztabu głównego akcji. Cieszymy się bardzo, że jesteśmy małą cząstką tej wielkiej, wspaniałej akcji. Szlachetna Paczka to system konkretnej pomocy rodzinom w potrzebie, zorganizowany na bardzo dużą skalę, gdyż obejmuje całą Polskę. Akcja organizowana jest od 2001 roku i co roku łączy setki tysięcy Darczyńców, Wolontariuszy i rodzin w potrzebie. Wolontariusze w całym kraju szukają rodzin, gdzie występuje prawdziwa bieda. Po dokładnym poznaniu sytuacji rodziny, Wolontariusze podejmują decyzję o włączeniu rodziny do projektu, przygotowując listę z konkretnymi potrzebami rodziny. Darczyńcy, zgłaszający się dobrowolnie, przygotowują dedykowaną pomoc. Szlachetna Paczka to akcja, w której konkretny człowiek lub grupa ludzi pomaga konkretnemu człowiekowi. Paczki przygotowane przez Darczyńców, Wolontariusze dostarczają rodzinom podczas finału akcji, nazywanego WEEKENDEM CUDÓW. W tym roku to 9-10 grudnia. 

Jak to się stało, że ZSEU w Żychlinie dołączył do Szlachetnej Paczki? 
Pierwsza myśl o dołączeniu do akcji Szlachetna Paczka, pojawiła się w połowie listopada. Cieszę się ogromnie, że cała nasza szkolna akcja została zainicjowana przez uczniów, uczniów o wielkim sercu. Kiedy przyszły do mnie uczennice z klasy II LO, z propozycją, aby tegoroczne fundusze uzbierane z Kiermaszu Świątecznego, organizowanego w Bibliotece Szkolnej (na Kiermaszu sprzedawane są kartki i stroiki świąteczne, wykonane przez uczniów ZSEU, w ramach konkursów świątecznych ”Konkurs na Najpiękniejszą Kartkę Świąteczną” oraz „Konkurs na Najpiękniejszy Stroik Świąteczny”, które organizowane są w szkole od 12 lat; corocznie kwota uzbierana z ich sprzedaży przeznaczana jest na wybraną Świąteczną Akcję Charytatywną) przeznaczyć w tym roku na akcję Szlachetna Paczka, bez zastanowienia się zgodziłam. Super akcja, super pomysł, super inicjatywa młodych ludzi. 
Główną dowodzącą szkolnej akcji została Martyna Szczepańska (wspaniała dziewczyna, o mega wielkim dobrym sercu). Jej duże zaangażowanie szybko rozsiało się po szkole i do organizowanej akcji przez klasę II LO, szybko dołączyły kolejne klasy ( I LO, III LO, I TLS, II TSR, III TŻ) wraz z wychowawcami (Agnieszka Rogalska, Agnieszka Marciniak, Ewelina Jankowska, Ewa Pietrzak, Piotr Rosiak) oraz Internat Szkolny pod kierunkiem Pani Elżbiety Goińskiej. 
Z podekscytowaniem czekaliśmy na otwarcie wirtualnej paczki, w której znajdowały się rodziny do obdarowania. W sobotę rano otrzymałam wiadomość ”Dzień dobry. Dzisiaj otwarta jest baza rodzin. Z Konina jest dużo osób”. Ucieszyłam się z tej wiadomości, bo to świadczy o dużym zaangażowaniu młodego pokolenia i chęci niesienia pomocy innym. Oczywiście w sobotę nie wybraliśmy naszej rodziny, poczekaliśmy z tym do poniedziałku. 
W poniedziałek rano, w szkole mega zamieszanie, wybieraliśmy rodzinę, którą chcielibyśmy obdarować świąteczną paczką. Poszukiwania takiej rodziny troszkę trwały, gdyż musieliśmy znaleźć taką rodzinę, aby spełnić jej oczekiwania i móc zakupić wszystkie prezenty z listy. Dwie grupy uczniowskie analizowały wszystkie dane, jedna pod okiem Pani Agnieszki Marciniak, druga pod okiem Pana Piotra Rosiaka. Ku naszemu zaskoczeniu, byliśmy naocznymi świadkami, jak szybko kolejne rodziny znikały z bazy rodzin do obdarowania. Po rozważeniu naszych finansowych możliwości, zapadła decyzja, komu w tym roku pomagamy (tak, tak, to nie jest pierwsza Szlachetna Paczka organizowana przez naszą szkołę). Pani Agnieszka Marciniak została opiekunem formalnym akcji, zgłaszając naszą szkołę do udziału. 
Komu pomagamy w tym roku? 
Pomagamy Pani Stefanii. Nasza Pani kochana to 82-letnia samotna, uśmiechnięta seniorka, która przez długie lata była nauczycielką nauczania początkowego. Jest bardzo dumna ze swojej pracy, ma poczucie, że nauczyła i wychowała wiele pokoleń rodaków. Od 10 lat jest sama z uwagi na śmierć męża. Z powodu licznych schorzeń (m.in. chore serce, żołądek, uszy, oczy, kręgosłup, kolana, nadciśnienie, miażdżyca) pani Stefania wymaga stałej opieki pracownika pomocy społecznej, który odwiedza ją każdego dnia. W chwili obecnej pani Stefania sama utrzymuje się z emerytury, jednak po odliczeniu kosztów utrzymania mieszkania i leczenia wielu chorób, zostaje jej na życie zaledwie 420 zł miesięcznie. Pomimo trudnej sytuacji finansowej oraz rodzinnej jest kobietą bardzo pogodną i uśmiechniętą. Zgłoszone potrzeby pani Stefanii to: lodówka, duże ręczniki kąpielowe, ciepły koc, pościel, poduszka, ciepłe kapcie po domu, proszki do prania, płyny do mycia naczyń, płyny czyszczące, herbata, kawa, cukier, kasza, makaron, konserwy mięsne, olej, mąka, dżemy. 

Oczywiście nasza szkoła stanęła na wysokości zadania. Klasy biorące udział w akcji uzbierały 875 zł., które przeznaczone zostały na zakup lodówki. Pozostała kwota wydana została na zakup chemii gospodarczej i artykułów spożywczych. Oprócz pieniążków, uczniowie z klasy I LO, II LO, III LO, I TLS, II TRS, III TŻ, przynosili wiele souvenirów dla pani Stefanii: ręczniki, koce, pościel, kołdra, poduszka, ciepłe kapcie, liczne artykuły spożywcze oraz chemie gospodarczą. W sumie uzbierało się ładnych kilkanaście kartonów. Wielkie brawa i podziękowania dla Was. Jestem z Wam bardzo dumna. 

W czwartek 7 grudnia, główna grupa dowodząca w składzie: Martyna Szczepańska, Nadia Pordąb, Katarzyna Kwiecińska, Ewa Dobrowolska, Roksana Kubacka oraz Dominika Moniak, przystąpiła do pakowania wszystkich zebranych souvenirów. Oczywiście było tego tak dużo, że zabrakło i kartonów i papieru do pakowania. Sytuacja została jednak szybko opanowana i można było przystąpić do dalszego pakowania. Wieczorową porą pięknie opakowane kartony czekały na piątkową podróż do głównej siedziby Szlachetnej Paczki. 

Piątek rano, przyniósł nam kolejne niespodzianki. Do przygotowanych paczek dołączyły kolejne trzy, które przygotowane zostały jeszcze przez klasę III LO. 

O godzinie 8.30 w piątek załadowany szkolny bus wyruszył w daleką podróż, aby dostarczyć wszystkie nasze pakunki. I oto po godzinie 9.00 szefowe szkolnej akcji (Martyna i Katarzyna) dowiozły Szlachetną Paczkę od ZSEU w Żychlinie. 


W centrum dowodzenia panował ruch i harmider, z każdej strony podjeżdżały nowe samochody, aby rozpakować przywiezione paczki. Cieszę się ogromnie, że ZSEU jest jednym z ponad dwudziestotysięcznych Darczyńców w Polsce. 


Brawo uczniowie, brawo rodzice, brawo nauczyciele. Te święta będą piękne i wyjątkowe dla Pani Stefanii. Wielkie podziękowania kieruję również do wszystkich rodziców naszych uczniów, za pomoc w przygotowaniu wszystkich souvenirów, gdyż to Wy byliście sponsorami wszystkich przyniesionych prezentów. 

List organizatorów Szlachetnej Paczki do Darczyńców. 
Drogi darczyńco, dobrze, że jesteś z nami! SZLACHETNA PACZKA od 2001 roku łączy biednych i bogatych, wydobywamy z ludzi to, co najpiękniejsze. Razem realizujemy ideę mądrej pomocy – przekazując potrzebującym pomoc materialną, pomagając tylko tym, którzy walczą o to, aby wyjść z biedy. Razem zmieniamy losy rodzin w potrzebie! Przygotowana przez Ciebie pomoc ma sprawić, że rodzina poczuje się wyjątkowo i dostanie sygnał “Jesteście dla nas ważni”. W kolejnych krokach będziesz mógł wybrać rodzinę, dla której chcesz przygotować pomoc. Najpierw zapoznasz się z opisem historii konkretnej rodziny oraz listą jej potrzeb. Lista została przygotowana przez wolontariusza SZLACHETNEJ PACZKI podczas spotkań z rodziną w potrzebie. Jako darczyńca możesz teraz odpowiedzieć na te potrzeby przygotowując swoją paczkę. Paczka to siła spotkania. Paczka to bliskość darczyńców i wolontariuszy z rodzinami w potrzebie. WYBIERZ SWOJĄ RODZINĘ. Gotowy? No to działaj!

Komentarze

Popularne Posty

Tydzień Uczniowskiej SuperMocy - co to, po co i dlaczego?

Co to jest Tydzień Uczniowskiej SuperMocy? Tydzień Uczniowskiej SuperMocy to tydzień, podczas którego chciałybyśmy zaproponować, aby w każdej szkole, klasie zorganizowane zostały zajęcia, warsztaty, gry i zabawy, podczas których uczniowie mieliby szansę poznać siebie oraz swoje mocne strony. Po co zaproponowałyśmy Tydzień Uczniowskiej SuperMocy? Pytaliście kiedyś uczniów, co jest ich mocną stroną? W czym są najlepsi? Co najlepiej robią? Co w sobie lubią? Co uważają za swoje największe osiągnięcie?   Długo czekaliście na odpowiedzi? A pytaliście kiedyś swoich uczniów o ich słabe strony, w czym są niedoskonali, z czym sobie nie radzą, co jest ich największym niepowodzeniem? I co, tak samo długo czekaliście na odpowiedzi? Otóż to, uczniowie, zdecydowanie szybciej i łatwiej potrafią mówić o swoich słabych stronach, niż o mocnych, dużo więcej potrafią wymienić słabych stron niż mocnych (słabych 10, może więcej a mocnych 1 może 2). Poprzez akcję Tydzień Uczniows

Wielka biologiczna gra o NEURONY

Na czas, kiedy edukacja przeniosła się ze szkoły do domu proponuję moim uczniom „Wielką biologiczną grę o NEURONY” Koronawirus zmienia oblicze obecnej edukacji. Najbliższe tygodnie, to czas, gdy edukacja odbywać się będzie w troszkę inny sposób. Pomimo tego, że zamknięte są szkoły, to wcale nie znaczy, że nie można teraz zdobywać nowej wiedzy. Oczywiście, że można, tylko troszkę w inny sposób. Jak grzyby po deszczu, powstają platformy edukacyjne do nauki każdego przedmiotu, z łatwym, bezpłatnym dostępem dla każdego ucznia, niezależnie od poziomu nauczania. Korzystajcie z nich, jeżeli tylko możecie. Cieszę się również z faktu, że nauczyciele także działają, tworzą i nagrywają lekcje on-line, aby każdy uczeń mógł poczuć się jak w szkole. Sama znam wielu takich cudownych belfrów, którzy już lada dzień wystartują ze swoimi lekcjami w wirtualnej klasie, i prawdę mówiąc, już się nie mogę doczekać tych lekcji. A ja? Czy też przygotuję takie lekcje? Być może TAK. Jestem TIK

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT „EKO-SZKOŁA”

Środowisko przyrodnicze, w którym żyje człowiek, jest naszym naturalnym miejscem na Ziemi. Jesteśmy częścią przyrody. Nasze życie i zdrowie zależy od warunków panujących w środowisku. A jak jest? Niestety źle! Zanieczyszczona jest woda, powietrze i gleba, piętrzą się góry odpadów. Efekt cieplarniany, smog, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, to już nasza codzienność, słyszymy o tym w telewizji, w radio, czytamy w gazetach i Internecie. A przecież środowisko, które jest zanieczyszczone ma negatywny wpływ na życie wszystkich istot żywych, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przebywanie w zanieczyszczonym środowisku przyczynia się do zwiększenia występowania chorób układu oddechowego, zaburzeń układu krążenia, bezsenności, bólu głowy, złego samopoczucia, chorób oczu, reakcji alergicznych ustroju i wielu innych. Co zrobić? Od czego zacząć, aby było lepiej? Trzeba zacząć od „sprzątania” swojego podwórka. Do zatrzymania istniejącego trendu, coraz większej i szybszej degradacji środowisk