Przejdź do głównej zawartości

XIII Powiatowe Obchody Światowego Dnia Ziemi 2018

Już po raz  XIII-nasty  odbyły się Powiatowe Obchody Światowego Dnia Ziemi, które zorganizowane zostały przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. 
Cała impreza objęta została honorowym patronatem Starosty Konińskiego oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. 
W tym roku Światowy Dzień Ziemi obchodziliśmy zgodnie z hasłem ogłoszonym przez ONZ „End Plastic Pollution”. W czasie obchodów Światowego Dnia Ziemi 2018 szczególną uwagę poświęciliśmy tematom związanym z ochroną przyrody przed wszechobecnymi plastikowymi odpadami. Do zatrzymania istniejącego trendu, coraz większego zużycia plastikowych towarów i powstawanie coraz większej ilości plastikowych odpadów, potrzebne są głębokie zmiany w świadomości każdego człowieka, w związku, z czym chcemy edukować społeczeństwo, a szczególnie młode osoby, że ich odpowiedzialne działania mogą przyczynić się do zatrzymania tej tendencji. Poprzez udział w obchodach chcemy również zwrócić uwagę jak ważna jest potrzeba ochrony środowiska przed coraz większą ilością plastikowych odpadów, które zalegają w środowisku przez bardzo długi czas. 
Chcąc podnieść świadomość młodzieży na temat ochrony przyrody, zapraszamy ją do udziału w pięciu konkursach (Konkurs na „Eko – strój”, Konkurs „Eko - torba na zakupy”, Konkurs „Coś z niczego”, Konkurs plastyczny na plakat „Miasto moich marzeń”, Konkurs na prezentację multimedialną lub film pt „Drugie życie plastikowych odpadów). Zaproponowaliśmy również Konkurs dla wszystkich nauczycieli, wychowawców, opiekunów kół biologicznych i ekologicznych na opracowanie „Projektu wycieczki przyrodniczej”. 
Wyniki tych konkursów ogłoszone zostały 24 kwietnia podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi, a laureaci konkursów, otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Koninie oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. 
W czasie obchodów wysłuchaliśmy wykład „Czy opakowania z tworzyw sztucznych mogą być ekologiczne i bezpieczne dla konsumenta i środowiska?”, który wygłosiła  Pani dr inż. Karolina Wiszumirska z Katedry Towaroznawstwa i Ekologii Produktów Przemysłowych Wydziału Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; zobaczyliśmy ekologiczny program artystyczny w wykonaniu uczniów ZSEU  w Żychlinie oraz SOSW w Rychwale, uczestniczyliśmy w Pokazie Mody Ekologicznej w wykonaniu uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Można było również zwiedzić przygotowane wystawy ekologiczne. 
Po uroczystości Dyrektor ZSEU Pani Anna Matczak – Gaj zaprosiła na chwilę ekologicznej refleksji przy kawie i żychlińskim pączku. 
      Obchody Światowego Dnia Ziemi w ZSEU w Żychlinie mają już swoją długoletnią tradycję. Po raz pierwszy odbyły się w 2006 roku, a patronat nad nimi objął Starosta Koniński. Od 2014 roku, za swoją innowacyjność podejmowanych działań, obchody Światowego Dnia Ziemi objęte zostały honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Impreza ta posiada wysoką rangę w środowisku i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i uznaniem, zarówno wśród uczniów i nauczycieli szkół, a także i wielu instytucji, które włączają się w organizację tych obchodów. Każdego roku około 500 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych miasta Konina oraz powiatu konińskiego, kolskiego, tureckiego, słupeckiego i kaliskiego uczestniczy w konkursach organizowanych w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi.
Impreza ta jest ciekawym przedsięwzięciem, ponieważ łączy wiele osób z różnych powiatów, które poprzez wspólną naukę i zabawę zwiększają swoją wiedzę odnośnie właściwych postaw prozdrowotnych i proekologicznych. Uroczystość ta, daje również szansę młodym ludziom na rozwój i doskonalenie ich zainteresowań oraz na zaprezentowanie swojej wiedzy i umiejętności przed szerokim gronem.


Komentarze

Popularne Posty

Tydzień Uczniowskiej SuperMocy - co to, po co i dlaczego?

Co to jest Tydzień Uczniowskiej SuperMocy? Tydzień Uczniowskiej SuperMocy to tydzień, podczas którego chciałybyśmy zaproponować, aby w każdej szkole, klasie zorganizowane zostały zajęcia, warsztaty, gry i zabawy, podczas których uczniowie mieliby szansę poznać siebie oraz swoje mocne strony. Po co zaproponowałyśmy Tydzień Uczniowskiej SuperMocy? Pytaliście kiedyś uczniów, co jest ich mocną stroną? W czym są najlepsi? Co najlepiej robią? Co w sobie lubią? Co uważają za swoje największe osiągnięcie?   Długo czekaliście na odpowiedzi? A pytaliście kiedyś swoich uczniów o ich słabe strony, w czym są niedoskonali, z czym sobie nie radzą, co jest ich największym niepowodzeniem? I co, tak samo długo czekaliście na odpowiedzi? Otóż to, uczniowie, zdecydowanie szybciej i łatwiej potrafią mówić o swoich słabych stronach, niż o mocnych, dużo więcej potrafią wymienić słabych stron niż mocnych (słabych 10, może więcej a mocnych 1 może 2). Poprzez akcję Tydzień Uczniows

Wielka biologiczna gra o NEURONY

Na czas, kiedy edukacja przeniosła się ze szkoły do domu proponuję moim uczniom „Wielką biologiczną grę o NEURONY” Koronawirus zmienia oblicze obecnej edukacji. Najbliższe tygodnie, to czas, gdy edukacja odbywać się będzie w troszkę inny sposób. Pomimo tego, że zamknięte są szkoły, to wcale nie znaczy, że nie można teraz zdobywać nowej wiedzy. Oczywiście, że można, tylko troszkę w inny sposób. Jak grzyby po deszczu, powstają platformy edukacyjne do nauki każdego przedmiotu, z łatwym, bezpłatnym dostępem dla każdego ucznia, niezależnie od poziomu nauczania. Korzystajcie z nich, jeżeli tylko możecie. Cieszę się również z faktu, że nauczyciele także działają, tworzą i nagrywają lekcje on-line, aby każdy uczeń mógł poczuć się jak w szkole. Sama znam wielu takich cudownych belfrów, którzy już lada dzień wystartują ze swoimi lekcjami w wirtualnej klasie, i prawdę mówiąc, już się nie mogę doczekać tych lekcji. A ja? Czy też przygotuję takie lekcje? Być może TAK. Jestem TIK

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT „EKO-SZKOŁA”

Środowisko przyrodnicze, w którym żyje człowiek, jest naszym naturalnym miejscem na Ziemi. Jesteśmy częścią przyrody. Nasze życie i zdrowie zależy od warunków panujących w środowisku. A jak jest? Niestety źle! Zanieczyszczona jest woda, powietrze i gleba, piętrzą się góry odpadów. Efekt cieplarniany, smog, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, to już nasza codzienność, słyszymy o tym w telewizji, w radio, czytamy w gazetach i Internecie. A przecież środowisko, które jest zanieczyszczone ma negatywny wpływ na życie wszystkich istot żywych, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przebywanie w zanieczyszczonym środowisku przyczynia się do zwiększenia występowania chorób układu oddechowego, zaburzeń układu krążenia, bezsenności, bólu głowy, złego samopoczucia, chorób oczu, reakcji alergicznych ustroju i wielu innych. Co zrobić? Od czego zacząć, aby było lepiej? Trzeba zacząć od „sprzątania” swojego podwórka. Do zatrzymania istniejącego trendu, coraz większej i szybszej degradacji środowisk