Przejdź do głównej zawartości

Moja akcja „Klasowa Wigilia bez plastiku” obiegła całą Polskę…To miała być moja mała lokalna akcja, w klasie, szkole, gminie, powiecie, a tu… akcja „Klasowa Wigilia bez Plastiku” obiegła właśnie cały kraj.
Na czym polega akcja? Proponuję, aby wszystkie organizowane klasowe wigilie w szkole, odbyły się bez używania plastikowych talerzyków, kubeczków czy sztućców, gdyż używane są one zaledwie przez 2-3 godziny, a w środowisku niestety rozkładać będą się od 100 do 1000 lat.  Namawiam w swojej akcji, aby wszyscy przynieśli ze sobą szklane naczynia, talerzyki i kubki.
Główny cel akcji – wspólne ograniczenie ilość plastikowych odpadów - im ich mniej, tym lepiej dla naszego środowiska i przyszłych pokoleń.

Obecnie, oficjalnie ponad 300 przewspaniałych nauczycieli  z całego kraju, zadeklarowało zorganizować „Wigilię bez plastiku”.
Do akcji dołączyło również  kilkanaście szkół z całej Polski m.in.:
1. Zespól Szkól Ekonomiczno – Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie, 
2. V Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Tarnowie,
3. XV Liceum Ogólnokształcące im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie,
4. III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie,
5. I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego w Gliwicach,
6. Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Pleszewie,
7. Zespól Szkól im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu,
8. CLVII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie,
9. Szkoła Podstawowa Nr 20 w Gorzowie Wielkopolskim,
10. Szkoła Podstawowa Nr 113 we Wrocławiu,
11. Szkoła Podstawowa w Nowym Klinczu,
12. Szkoła Podstawowa Nr 51 w Katowicach,
13. Szkoła Podstawowa w Sosnowcu.
To tylko oficjalne zgłoszenia, które dotarły bezpośrednio do mnie, ale szkół i nauczycieli włączających się do akcji z pewnością jest znacznie więcej.

Medialne wsparcie akcji otrzymałam od:
ü  portalu „EduGadki.pl,
ü  grupy SuperBelfrzy RP,
ü  Magazynu dla nauczycieli „Sygnał”,
ü  Akademickiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli z Łodzi,
ü  Warszawskiego Systemu Doradztwa Zawodowego,
ü  Serdeczna21 – Kreatywna Edukacja,
ü  Radio RDN Małopolska,
ü  MeloRadio,
ü  Przegląd Koniński,
ü  LM Konin,

Cieszę się, bo Wigilijną akcję bez plastików, promuje również była Minister Edukacji Narodowej, Pani Krystyna Szumilas (2011-2013), pisząc
„Joanna Gadomska, tegoroczna finalistka konkursu Nauczyciel Roku, proponuje akcję na wigilie klasowe. Świetny pomysł i pokazanie, że nie trzeba od razu zmieniać prawa, albo czekać, aż zmiany wejdą w życie. Każdy z nas, każdego dnia może działać na rzecz środowiska. Gratulacje dla Superbelfrów.”


Na fb „Biologia z blondynką” miło było poczytać komentarze niektórych nauczycieli:
Agnieszka Pawelczyk  Moje maluchy, chociaż to dopiero 8-latki, też dołączyły się do akcji "Klasowa Wigilia bez Plastiku" - Szkoła Podstawowa nr 1 w Koninie, kl.2b. Radosnych  świąt. Pozdrawiam serdecznie
Ewa Sochacka W Warszawie 4a z Varsovii, świetny pomysł spotkał się z wielkim entuzjazmem ! A jak chętnie dzieciaki myły po sobie naczynia. Pozdrawiam. Radosnych świąt! (Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 49 Fundacji Edukacyjnej Varsovia w Warszawie.)


Największą niespodzianką było to, że TV Wielkopolska gościła dziś na mojej "Klasowej Wigilii bez plastiku".
Co napisali na swojej stronie:
Segregowanie odpadów i nie wyrzucanie śmieci tam, gdzie popadnie, zakręcanie kranu podczas mycia zębów, gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia, odłączanie nieużywanych urządzeń od zasilania – dbanie o środowisko naturalne wbrew pozorom nie musi być wcale skomplikowane. Ważne, aby zachowania proekologiczne krzewić wśród młodych ludzi, którzy będąc świadomymi konsekwencji i zagrożeń wywołanych brakiem troski o najbliższe otoczenie, poznane zasady wcielą w życie. Nauczycielka biologii w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, autorka bloga „Biologia z blondynką”, Joanna Gadomska, wpadła na pomysł, aby przygotować „Wigilię bez plastiku”, czyli bez udziału plastikowych talerzy, kubków i sztućców.
Materiał z naszej Wigilii możecie zobaczyć tutaj:
A w "Melo radio" mogliście posłuchać o mojej świątecznej akcji "Klasowa Wigilia bez plastiku" , niestety nie dysponuję żadnym nagraniem.
Co napisali inni o mojej akcji, możecie przeczytać tutaj:
LM Konin
Przegląd Koniński

Możecie również tutaj zobaczyć, jak uczniowie i nauczyciele z V Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Tarnowie promowali akcję:
Komentarze

Popularne Posty

Tydzień Uczniowskiej SuperMocy - co to, po co i dlaczego?

Co to jest Tydzień Uczniowskiej SuperMocy? Tydzień Uczniowskiej SuperMocy to tydzień, podczas którego chciałybyśmy zaproponować, aby w każdej szkole, klasie zorganizowane zostały zajęcia, warsztaty, gry i zabawy, podczas których uczniowie mieliby szansę poznać siebie oraz swoje mocne strony. Po co zaproponowałyśmy Tydzień Uczniowskiej SuperMocy? Pytaliście kiedyś uczniów, co jest ich mocną stroną? W czym są najlepsi? Co najlepiej robią? Co w sobie lubią? Co uważają za swoje największe osiągnięcie?   Długo czekaliście na odpowiedzi? A pytaliście kiedyś swoich uczniów o ich słabe strony, w czym są niedoskonali, z czym sobie nie radzą, co jest ich największym niepowodzeniem? I co, tak samo długo czekaliście na odpowiedzi? Otóż to, uczniowie, zdecydowanie szybciej i łatwiej potrafią mówić o swoich słabych stronach, niż o mocnych, dużo więcej potrafią wymienić słabych stron niż mocnych (słabych 10, może więcej a mocnych 1 może 2). Poprzez akcję Tydzień Uczniows

Wielka biologiczna gra o NEURONY

Na czas, kiedy edukacja przeniosła się ze szkoły do domu proponuję moim uczniom „Wielką biologiczną grę o NEURONY” Koronawirus zmienia oblicze obecnej edukacji. Najbliższe tygodnie, to czas, gdy edukacja odbywać się będzie w troszkę inny sposób. Pomimo tego, że zamknięte są szkoły, to wcale nie znaczy, że nie można teraz zdobywać nowej wiedzy. Oczywiście, że można, tylko troszkę w inny sposób. Jak grzyby po deszczu, powstają platformy edukacyjne do nauki każdego przedmiotu, z łatwym, bezpłatnym dostępem dla każdego ucznia, niezależnie od poziomu nauczania. Korzystajcie z nich, jeżeli tylko możecie. Cieszę się również z faktu, że nauczyciele także działają, tworzą i nagrywają lekcje on-line, aby każdy uczeń mógł poczuć się jak w szkole. Sama znam wielu takich cudownych belfrów, którzy już lada dzień wystartują ze swoimi lekcjami w wirtualnej klasie, i prawdę mówiąc, już się nie mogę doczekać tych lekcji. A ja? Czy też przygotuję takie lekcje? Być może TAK. Jestem TIK

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT „EKO-SZKOŁA”

Środowisko przyrodnicze, w którym żyje człowiek, jest naszym naturalnym miejscem na Ziemi. Jesteśmy częścią przyrody. Nasze życie i zdrowie zależy od warunków panujących w środowisku. A jak jest? Niestety źle! Zanieczyszczona jest woda, powietrze i gleba, piętrzą się góry odpadów. Efekt cieplarniany, smog, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, to już nasza codzienność, słyszymy o tym w telewizji, w radio, czytamy w gazetach i Internecie. A przecież środowisko, które jest zanieczyszczone ma negatywny wpływ na życie wszystkich istot żywych, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przebywanie w zanieczyszczonym środowisku przyczynia się do zwiększenia występowania chorób układu oddechowego, zaburzeń układu krążenia, bezsenności, bólu głowy, złego samopoczucia, chorób oczu, reakcji alergicznych ustroju i wielu innych. Co zrobić? Od czego zacząć, aby było lepiej? Trzeba zacząć od „sprzątania” swojego podwórka. Do zatrzymania istniejącego trendu, coraz większej i szybszej degradacji środowisk