Przejdź do głównej zawartości

Światowy Tydzień Mózgu



Od 11 do 17 marca na całym świecie obchodzony był Brain Awareness Week, czyli Światowy Tydzień Mózgu. 
Oczywiście na ten tydzień, czekałam długo, a to za sprawą wyjątkowych gości, którzy zostali zaproszeni do szkoły. Co się działo?, Kto był w Zespole Szkół Ekonomiczno - Usługowych w Żychlinie?  Przeczytajcie dalej sami.



Inauguracyjny wykład z okazji Światowego Tygodnia Mózgu na temat: "Wpływ stresu na zdrowie" poprowadziła Pani Cyntia Szymańska, studentka III roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Podczas wykładu Pani Cyntia opowiedziała, czym jest stres i jakie jest jego znaczenie, przedstawiła nam funkcjonowanie mózgu i całego organizmu w sytuacji stresującej, a także podała wiele przykładów na negatywnego działanie stresu na narządy wewnętrzne człowieka.








Jak stres Jak mówić, aby inni dobrze nas słyszeli? Jak dbać o swój narząd głosu? Jak ćwiczyć głos, aby szybko wrócił do formy? Ja już znam odpowiedzi na te pytania, a Wy?
9 marca w Sali Chopinowskiej ZSEU w Żychlinie, odbyły się warsztaty na temat: "O zarządzaniu sobą w stresie" oraz "Emisja, higiena i rehabilitacja głosu", które prowadziła Pani Marlena Brzezińska - Stawicka, aktorka, wokalistka, właścicielka Szkoły Wokalno - Aktorskiej Fama. Był to prawdziwy zastrzyk nowej wiedzy o własnym głosie, o tym jak stres 
wpływa na nasz narząd głosu, a także jak odblokować swoje zestresowane ciało. Trwające kilka godzin ćwiczenia oddechowe, wokalne i dykcyjne były prawdziwym strzałem w dziesiątkę, dla wszystkich którzy muszą występować publicznie, np na uroczystościach szkolnych.







14 marca odbyły się zajęcia prowadzone przez Panią psycholog i psychoterapeutkę, Margaretę Kurzawę na temat: "Stres i jego wpływ na funkcjonowanie człowieka. Metody radzenia sobie ze stresem". Podczas warsztatów pani Margareta opowiedziała uczniom o stresie i jego wpływie na nasz organizm, o metodach radzenia sobie w stresujących sytuacjach, a także o pozytywnym wpływie stresu na funkcjonowanie organizmu człowieka. 






"Joga dobra na stres" to warsztaty, które poprowadziła w ZSEU w Żychlinie pani Julita Roszak - instruktor jogi oraz trener zdrowego stylu życia.







Warsztaty "Praca i pasja - czy to możliwe?" poprowadziła Pani Żanetta Matlewska. Warsztaty pełne pasji i motywacji do dalszej pracy. Swoją osobą, charyzmą i aktywnością Pani Żanetta pokazała, że mając pasję dużo łatwiej pokonać stres pojawiający się w życiu. Wszyscy zgromadzeni byli pod wielkim wrażeniem.






Warsztaty sportowe „Sportem w stres” poprowadził Pan Bartosz Pluciński.









Wykład „Balans w życiu, bilans w diecie – jak nakarmić swój mózg zdrowo i bezstresowo” wygłosiła pani Marzena Pałasz.




W całym Tygodniu Mózgu, uczniowie ZSEU mieli okazję uczestniczyć w moich warsztatach, podczas których rozmawialiśmy o stresie, sytuacjach stresujących oraz sposobach walki ze stresem. Podczas warsztatów uczniowie wypracowali mapy myśli, plakaty i schematy.


















A 12 marca Pani Agnieszka Marciniak, nauczycielka geografii z ZSEU w Żychlinie, w czasie swojego wykładu "Stres w różnych kulturach", zabrała nas w fantastyczną podróż po różnych krajach świata, w poszukiwaniu najszcześliwszych i najmniej zestresowanych mieszkańców naszego globu. Było cudownie, gdyż w zimny dzień, odbyliśmy ciekawą wycieczkę do Hiszpanii, Brazylii, Grecji, Indii i na Hawaje.







"Brain food - nakarm mózg, a on Ci się odwdzięczy" to warsztaty, kulinarne, które poprowadziła Pani Katarzyna Hryciuk. W warsztatach uczestniczyli uczniowie ZSEU w Żychlinie, którzy przygotowali posiłki: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację, idealne dla naszego mózgu. Było cudnie, aktywnie i kolorowo. Zobaczcie sami na zdjęciach.











Warsztaty „Gry i zabawy neurodydaktyczne, jako forma walki ze stresem” poprowadziła pani Ewa Wallis.












Warsztaty „Radzimy sobie ze stresem” poprowadziła pani Monika Kieliszak.







Warsztaty „Siła oddechu” poprowadziła pani Agnieszka Rogalska



Warsztaty „Osiągnięcie stanu relaksu metodą SITA” prowadzone przez pani Ewelinę Jankowską




"Mózg kobiety a mózg mężczyzny" to wykład, który poprowadziłam dla mieszkańców Konina, Żychlina i Starego Miasta.














Komentarze

Popularne Posty

Tydzień Uczniowskiej SuperMocy - co to, po co i dlaczego?

Co to jest Tydzień Uczniowskiej SuperMocy? Tydzień Uczniowskiej SuperMocy to tydzień, podczas którego chciałybyśmy zaproponować, aby w każdej szkole, klasie zorganizowane zostały zajęcia, warsztaty, gry i zabawy, podczas których uczniowie mieliby szansę poznać siebie oraz swoje mocne strony. Po co zaproponowałyśmy Tydzień Uczniowskiej SuperMocy? Pytaliście kiedyś uczniów, co jest ich mocną stroną? W czym są najlepsi? Co najlepiej robią? Co w sobie lubią? Co uważają za swoje największe osiągnięcie?   Długo czekaliście na odpowiedzi? A pytaliście kiedyś swoich uczniów o ich słabe strony, w czym są niedoskonali, z czym sobie nie radzą, co jest ich największym niepowodzeniem? I co, tak samo długo czekaliście na odpowiedzi? Otóż to, uczniowie, zdecydowanie szybciej i łatwiej potrafią mówić o swoich słabych stronach, niż o mocnych, dużo więcej potrafią wymienić słabych stron niż mocnych (słabych 10, może więcej a mocnych 1 może 2). Poprzez akcję Tydzień Uczniows

EKO-SZKOŁA 2022 - III edycja projektu

  „EKO – SZKOŁA” to ogólnopolski projekt edukacyjny skierowany do szkół, przedszkoli i placówek edukacyjnych. Powstał, w celu stworzenia sieci placówek, które poprzez współpracę, będę dzielić się pomysłami, jak kształtować ekologiczną świadomość młodego pokolenia.     „Środowisko przyrodnicze, w którym żyje człowiek, jest naszym naturalnym miejscem na Ziemi. Jesteśmy częścią przyrody. Nasze życie i zdrowie zależy od warunków panujących w środowisku. A jak jest? Niestety źle! Zanieczyszczona jest woda, powietrze i gleba, piętrzą się góry odpadów. Efekt cieplarniany, smog, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, to już nasza codzienność, słyszymy o tym w telewizji, w radio, czytamy w gazetach i Internecie. A przecież środowisko, które jest zanieczyszczone ma negatywny wpływ na życie wszystkich istot żywych, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przebywanie w zanieczyszczonym środowisku przyczynia się do zwiększenia występowania chorób układu oddechowego, zaburzeń układu krążenia, bezsenno

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT „EKO-SZKOŁA”

Środowisko przyrodnicze, w którym żyje człowiek, jest naszym naturalnym miejscem na Ziemi. Jesteśmy częścią przyrody. Nasze życie i zdrowie zależy od warunków panujących w środowisku. A jak jest? Niestety źle! Zanieczyszczona jest woda, powietrze i gleba, piętrzą się góry odpadów. Efekt cieplarniany, smog, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, to już nasza codzienność, słyszymy o tym w telewizji, w radio, czytamy w gazetach i Internecie. A przecież środowisko, które jest zanieczyszczone ma negatywny wpływ na życie wszystkich istot żywych, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przebywanie w zanieczyszczonym środowisku przyczynia się do zwiększenia występowania chorób układu oddechowego, zaburzeń układu krążenia, bezsenności, bólu głowy, złego samopoczucia, chorób oczu, reakcji alergicznych ustroju i wielu innych. Co zrobić? Od czego zacząć, aby było lepiej? Trzeba zacząć od „sprzątania” swojego podwórka. Do zatrzymania istniejącego trendu, coraz większej i szybszej degradacji środowisk