Scenariusz zajęć do
samodzielnej uczniowskiej lekcji biologii
Typ szkoły:
ponadgimnazjalna
Klasa: trzecia
LO/czwarta Technikum
Przedmiot: biologia
Narzędzia potrzebne do lekcji: komputer, tablet lub smartfon każdego ucznia,
głośniki, wydrukowana karta pracy z
zadaniami do uzupełnienia, kolorowy papier, klej, nożyczki, plastelina,
druciki, wyciory, wykałaczki, koraliki, klocki, *aplikacja edukacyjna na
smartfona AR 3D Science, *wydrukowana karta do aplikacji AR 3D Science,
Cele lekcji:
- poznanie budowy (budowa nukleotydu DNA,
komplementarność zasad azotowych, podwójna helisa) i roli cząsteczki DNA;
- doskonalenie umiejętności korzystania z komputera;
- *nabycie umiejętności posługiwania się nową aplikacją;
Podstawa programowa:
VI. Genetyka i biotechnologia.
- Kwasy nukleinowe.
Uczeń:
1)
przedstawia budowę nukleotydów;
2)
przedstawia strukturę podwójnej helisy i określa rolę wiązań wodorowych w jej
utrzymaniu;
Zawartość:
scenariusz lekcji, z linkami do aplikacji na telefon, linkami do filmu oraz
zadań interaktywnych,; karta pracy do zrobienia przez ucznia;
Metody pracy:
mapa myśli, praca z e-podręcznikiem, korzystanie z zasobów internetu ,
kreatywna praca – tworzenie modelu DNA, *praca z aplikacją;
*punkty, które mogą być
opcjonalnie zrealizowane przez ucznia;
DNA, czyli kwas deoksyrybonukleinowy, to związek
chemiczny, który od dawna interesuje nie tylko naukowców, ale i każdego z nas.
Dzięki narzędziom TIK uczniowie będą mogli w trójwymiarze na własne oczy sprawdzić,
jak wygląda DNA.
Uczeń otrzymuje temat lekcji
– Jak wygląda DNA?. Temat lekcji sformułowany jest w formie pytania, aby uczeń
podczas aktywnego uczestniczenia w całej lekcji sam starał się szukać
odpowiedzi na pytanie podane w temacie. Jeżeli na koniec lekcji uczeń będzie
umiał omówić budowę DNA na schemacie oraz samodzielnie narysować schematycznie
tę cząsteczkę, oznacza to, że cel lekcji został osiągnięty.
Przebieg lekcji:
- Początek lekcji to tworzenie przez ucznia mapy myśli – uczeń na środku kartki zeszytu zapisuje pojęcie „DNA”. Zadaniem ucznia jest podanie jak największej liczby skojarzeń związanych z tą cząsteczką. Uczeń zapisuje swoje propozycje w zeszycie.
- Uczeń za pomocą swojego smartfona lub komputera musi odnaleźć w Internecie odpowiedzi na pytania dotyczące historii odkrywania i poznawania DNA, :
- W którym roku i przez kogo zostało odkryte DNA?
- Kto skonstruował po raz pierwszy model budowy cząsteczki DNA?
- W którym roku odkrywcy struktury DNA otrzymali Nagrodę Nobla?
- Kiedy po raz pierwszy DNA zostało wykorzystane w kryminalistyce?
- Kto skonstruował po raz pierwszy model budowy cząsteczki DNA?
- W którym roku odkrywcy struktury DNA otrzymali Nagrodę Nobla?
- Kiedy po raz pierwszy DNA zostało wykorzystane w kryminalistyce?
- Uczeń wyszukuje w Internecie: rysunki, zdjęcia oraz animacje
dotyczące DNA, tworząc spis linków do ciekawych materiałów z zakresu DNA.
- Na podstawie podręcznika oraz znalezionych informacji, uczeń
poznaje budowę cząsteczki DNA i uzupełnia przygotowaną przez nauczyciela
kartę pracy dotyczącą DNA.
- Na podstawie zdobytej wiedzy, uczeń tworzy swój własny model DNA (z rzeczy posiadanych obecnie w
domu).
- *Uczeń instaluje na swoim smartfonie darmową aplikację AR-3D Science,
dostępną w Sklep Play (https://play.google.com/store/apps/details?id=in.pantherstudio.arscienceeducationlearning&hl=pl).
Uczeń
pobiera za darmo kartę DNA do wydrukowania (karta dostępna jest pod adresem: https://drive.google.com/file/d/0B__QXD1FMVvQaXZQcTQ0UjlmcTA/view?usp=sharing). Uczeń drukuje kartę a następnie ją skanuje. Po
zeskanowaniu uczeń może zobaczyć trójwymiarową cząsteczkę DNA.
- Na zakończenie uczniowie oglądają filmik na YouTubie, który
przedstawia izolowanie DNA z owocu kiwi, filmik https://www.youtube.com/watch?v=ZQBQUprggWw
.
- *Jeżeli uczeń dysponuje czasem i potrzebnymi odczynnikami, warto
zaproponować uczniom, aby przygotowali i nagrali własny filmik z izolacji
DNA (np. z cebuli lub truskawek), który będzie można również zamieścić w Internecie,
jako pomoc naukowa dla innych.
- Po podsumowaniu lekcji uczeń wykonuje test wiedzy dostępny w Internecie pod adresem https://www.testomaniak.pl/test/biologia-kwasy-nukleinowe-dna-i-rna-3,t290 , gdzie od razu otrzymuje wyniki z rozwiązania, (pytania o RNA można pominąć).
Dodatkowe informacje:
Wygląd aplikacji AR 3D
Science dostępnej w Sklep Play, którą można bezpłatnie ściągnąć na tablet lub
smartfon. Aplikacja dostępna jest pod adresem https://play.google.com/store/apps/details?id=in.pantherstudio.arscienceeducationlearning&hl=pl
Zdjęcie prezentuje kartę
wydrukowaną przez nauczyciela, którą otrzymuje uczeń, aby ją zeskanować. Karta
do wydrukowania dostępna jest pod adresem https://drive.google.com/file/d/0B__QXD1FMVvQaXZQcTQ0UjlmcTA/view?usp=sharing
Zdjęcia przedstawiają
trójwymiarowy obraz cząsteczki DNA, jaki powstał po zeskanowaniu karty, dzięki
użyciu aplikacji AR 3D Scence
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńDzień dobry. Po zainstalowaniu aplikacji o której Pani pisała w scenariuszu mam zablokowaną opcję AR. Aplikacja po przekierowaniu wygląda także inaczej (nie jest w kolorze żółtym lecz niebieskim). Czy w którymś momencie mogłam zrobić błąd?
OdpowiedzUsuń