Przejdź do głównej zawartości

1 GRUDNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS

Po raz pierwszy Światowy Dzień Walki z AIDS obchodzony był 1 grudnia 1988 r. zgodnie z zaleceniami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia). Od 29 lat z okazji 1 grudnia na całym świecie przeprowadzana jest kampania, mająca za zadanie zwrócenie oczu całego świata na problem AIDS, uwrażliwienie ludzi na HIV oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. 
Każdego roku Światowy Dzień Walki z AIDS organizowany w ZSEU, staje się okazją do podsumowania wiedzy w zakresie HIV i AIDS. Z tej okazji klasy I LO, II LO, III LO, I TLS oraz II TRS uczestniczyły w szkolnych obchodach Światowego Dnia Walki z AIDS. 
W czasie wspólnego świętowania, zgromadzeni uczniowie mogli wysłuchać wykładu pani Joanny Gadomskiej na temat: „Większa wiedza to mniejsze szanse na zakażenie wirusem HIV”. Podczas spotkania omówione zostały najważniejsze zagadnienia  związane z HIV i AIDS (budowa wirusa, jego właściwości, drogi zakażenia, leczenie, zapobieganie zakażeniu, epidemiologiczne dane statystyczne), w tym konieczność podnoszenia świadomości społecznej w temacie profilaktyki HIV/AIDS oraz konieczność propagowania wykonywania testów w kierunku HIV. 
Przed wykładem uczniowie wysłuchali monodram „Spowiedź narkomanki”, w wykonaniu Oliwii Rondoś z klasy II TSR, który szlifowała swój występ pod okiem pani Ewy Pietrzak
Każdego roku Światowy Dzień Walki z AIDS obchodzony jest w ZSEU, jako dzień tolerancji dla milionów ludzi na całym świecie żyjących z HIV i chorujących na AIDS, dlatego uczestnicy organizowanych obchodów ubrali się na czerwono, na znak pamięci o tych osobach, a panie Elżbieta Goińska i Agnieszka Marciniak każdemu przypinały Czerwoną Wstążeczkę – międzynarodowy symbol będący wyrazem troski i zainteresowania losem ludzi dotkniętych AIDS i HIV. 
Pani Ewa Wilczewska rozdała natomiast wszystkim uczestnikom wykładu, książeczki edukacyjne, zawierające najważniejsze informacje odnośnie HIV i AIDS. 


W Polsce statystycznie 3 osoby dziennie dowiadują się o zakażeniu wirusem HIV. Jednak wielu Polaków uważa, że zakażenie HIV ich nie dotyczy. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz Krajowego Centrum ds. AIDS, liczba zdiagnozowanych w Polsce zakażeń HIV do 31 sierpnia 2017 r. to 22164 osób (w ubiegłym roku osób zakażonych wirusem HIV było 20756). Szacuje się jednak, że z wirusem żyje około 30 – 35 tysięcy osób. Oznacza to, że wiele osób zakażonych o tym nie wie. Liczba badań w kierunku HIV w Polsce systematycznie wzrasta, jednak wciąż wiele osób nie odnosi ryzyka zakażenia HIV do siebie i nie myśli o wykonaniu testu. Tymczasem wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie terapii, która przyczynia się nie tylko do poprawy jakości życia, ale także pozwala żyć dłużej. Test anonimowo i bezpłatnie można wykonać w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych, które znajdują się w każdym dużym mieście.

Komentarze

Popularne Posty

Dzień miłej niespodzianki

Chyba każdy lubi niespodzianki, szczególnie wtedy, kiedy są one dla nas miłe. …Otrzymałam dziś przesyłkę z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki (oj... moje ciśnienie całkiem nieźle podskoczyło). Co to może być? Otworzyłam delikatnie kopertę (niczym na finale „Agenta”, ale bez piórka ), a w środku… list od pani Marzeny Wodzińskiej (Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego) z gratulacjami za wyróżnienie w Konkursie o tytuł Wielkopolski Nauczyciel Roku 2016 oraz kolorowy folder podsumowujący konkurs. Co znajduje się w folderze? Przedstawione zostały w nim sylwetki nauczycieli wyróżnionych oraz laureatów Konkursu o tytuł Wielkopolski Nauczyciel Roku, a także zaprezentowane zostały szkoły nagrodzone w Konkursie Wielkopolska Szkoła Roku. Na ostatnich stronach folderu, zamieszczone zostały również zdjęcia z uroczystej Gali, podczas, której wręczone zostały pamiątkowe statuetki. Mam nadzieję, że w przyszłym roku o tej porze, w nowym …

Szkolna perła…

Dnia 16 października w Warszawie najlepsi uczniowie z całego kraju uhonorowani zostali przez Premier Beatę Szydło stypendiami Prezesa Rady Ministrów. Województwo wielkopolskie reprezentowało pięciu uczniów, jednym z nich była Kaja Kurlapska.  Kaja jest uczennicą trzeciej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie. Już trzeci rok mam to szczęście, że jestem jej wychowawczynią. Kaju, gratuluję naprawdę bardzo, bardzo mocno. Zasłużyłaś na takie wspaniałe wyróżnienie, by z rak Pani Premier Beaty Szydło odebrać przyznane stypendium. Kiedy trzy lata temu, pojawiłaś się w mojej klasie, już po kilku wspólnych tygodniach wiedziałam, że będziesz naszą szkolną perłą. Nie pomyliłam się.  Kim jest Kaja? Postaram się przedstawić ją w kilku zdaniach (chociaż nie, w kilku zdaniach się nie da, bo jest tego tak dużo). Kaja jest uczennicą o najwyższej średniej ocen, zarówno w liceum, jak i w całej szkole. Ukończyła klasę drugą uzyskując śr…

XII Powiatowe Obchody Światowego Dnia Ziemi 2017

W tym roku, po raz dwunasty w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie odbyły się Powiatowe Obchody Światowego Dnia Ziemi 2017. Obchody Dnia Ziemi corocznie organizowane są pod patronatem Starosty Konińskiego oraz pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

Cała uroczystość przygotowywana była zgodnie z hasłem ONZ „W kierunku natury”. Chcąc podnieść świadomość ekologiczną młodzieży, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu konińskiego oraz miasta Konina, zaprosiliśmy ją do udziału w 6 konkursach: 
1. Konkurs piosenki „Cuda natury”  2. Konkurs techniczny „Karmniki i budki lęgowe”  3. Konkurs plastyczny „Piękno świata zwierząt”  4. Konkurs na prezentacje multimedialną „Ekologiczny transport przyszłości”  5. Konkurs wiedzy „Formy ochrony przyrody w Polsce”  6. Konkurs na album „Gatunki wymarłe i wytępione w Polsce i na świecie”

Od kilku lat przygotowywany jest również konkurs dla nauczycieli - animatorów edukacji ekologicznej, który…