Przejdź do głównej zawartości

1 GRUDNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS

Po raz pierwszy Światowy Dzień Walki z AIDS obchodzony był 1 grudnia 1988 r. zgodnie z zaleceniami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia). Od 29 lat z okazji 1 grudnia na całym świecie przeprowadzana jest kampania, mająca za zadanie zwrócenie oczu całego świata na problem AIDS, uwrażliwienie ludzi na HIV oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. 
Każdego roku Światowy Dzień Walki z AIDS organizowany w ZSEU, staje się okazją do podsumowania wiedzy w zakresie HIV i AIDS. Z tej okazji klasy I LO, II LO, III LO, I TLS oraz II TRS uczestniczyły w szkolnych obchodach Światowego Dnia Walki z AIDS. 
W czasie wspólnego świętowania, zgromadzeni uczniowie mogli wysłuchać wykładu pani Joanny Gadomskiej na temat: „Większa wiedza to mniejsze szanse na zakażenie wirusem HIV”. Podczas spotkania omówione zostały najważniejsze zagadnienia  związane z HIV i AIDS (budowa wirusa, jego właściwości, drogi zakażenia, leczenie, zapobieganie zakażeniu, epidemiologiczne dane statystyczne), w tym konieczność podnoszenia świadomości społecznej w temacie profilaktyki HIV/AIDS oraz konieczność propagowania wykonywania testów w kierunku HIV. 
Przed wykładem uczniowie wysłuchali monodram „Spowiedź narkomanki”, w wykonaniu Oliwii Rondoś z klasy II TSR, który szlifowała swój występ pod okiem pani Ewy Pietrzak
Każdego roku Światowy Dzień Walki z AIDS obchodzony jest w ZSEU, jako dzień tolerancji dla milionów ludzi na całym świecie żyjących z HIV i chorujących na AIDS, dlatego uczestnicy organizowanych obchodów ubrali się na czerwono, na znak pamięci o tych osobach, a panie Elżbieta Goińska i Agnieszka Marciniak każdemu przypinały Czerwoną Wstążeczkę – międzynarodowy symbol będący wyrazem troski i zainteresowania losem ludzi dotkniętych AIDS i HIV. 
Pani Ewa Wilczewska rozdała natomiast wszystkim uczestnikom wykładu, książeczki edukacyjne, zawierające najważniejsze informacje odnośnie HIV i AIDS. 


W Polsce statystycznie 3 osoby dziennie dowiadują się o zakażeniu wirusem HIV. Jednak wielu Polaków uważa, że zakażenie HIV ich nie dotyczy. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz Krajowego Centrum ds. AIDS, liczba zdiagnozowanych w Polsce zakażeń HIV do 31 sierpnia 2017 r. to 22164 osób (w ubiegłym roku osób zakażonych wirusem HIV było 20756). Szacuje się jednak, że z wirusem żyje około 30 – 35 tysięcy osób. Oznacza to, że wiele osób zakażonych o tym nie wie. Liczba badań w kierunku HIV w Polsce systematycznie wzrasta, jednak wciąż wiele osób nie odnosi ryzyka zakażenia HIV do siebie i nie myśli o wykonaniu testu. Tymczasem wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie terapii, która przyczynia się nie tylko do poprawy jakości życia, ale także pozwala żyć dłużej. Test anonimowo i bezpłatnie można wykonać w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych, które znajdują się w każdym dużym mieście.









Komentarze

Popularne Posty

Tydzień Uczniowskiej SuperMocy - co to, po co i dlaczego?

Co to jest Tydzień Uczniowskiej SuperMocy? Tydzień Uczniowskiej SuperMocy to tydzień, podczas którego chciałybyśmy zaproponować, aby w każdej szkole, klasie zorganizowane zostały zajęcia, warsztaty, gry i zabawy, podczas których uczniowie mieliby szansę poznać siebie oraz swoje mocne strony. Po co zaproponowałyśmy Tydzień Uczniowskiej SuperMocy? Pytaliście kiedyś uczniów, co jest ich mocną stroną? W czym są najlepsi? Co najlepiej robią? Co w sobie lubią? Co uważają za swoje największe osiągnięcie?   Długo czekaliście na odpowiedzi? A pytaliście kiedyś swoich uczniów o ich słabe strony, w czym są niedoskonali, z czym sobie nie radzą, co jest ich największym niepowodzeniem? I co, tak samo długo czekaliście na odpowiedzi? Otóż to, uczniowie, zdecydowanie szybciej i łatwiej potrafią mówić o swoich słabych stronach, niż o mocnych, dużo więcej potrafią wymienić słabych stron niż mocnych (słabych 10, może więcej a mocnych 1 może 2). Poprzez akcję Tydzień Uczn...

EKO-SZKOŁA 2022 - III edycja projektu

  „EKO – SZKOŁA” to ogólnopolski projekt edukacyjny skierowany do szkół, przedszkoli i placówek edukacyjnych. Powstał, w celu stworzenia sieci placówek, które poprzez współpracę, będę dzielić się pomysłami, jak kształtować ekologiczną świadomość młodego pokolenia.     „Środowisko przyrodnicze, w którym żyje człowiek, jest naszym naturalnym miejscem na Ziemi. Jesteśmy częścią przyrody. Nasze życie i zdrowie zależy od warunków panujących w środowisku. A jak jest? Niestety źle! Zanieczyszczona jest woda, powietrze i gleba, piętrzą się góry odpadów. Efekt cieplarniany, smog, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, to już nasza codzienność, słyszymy o tym w telewizji, w radio, czytamy w gazetach i Internecie. A przecież środowisko, które jest zanieczyszczone ma negatywny wpływ na życie wszystkich istot żywych, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przebywanie w zanieczyszczonym środowisku przyczynia się do zwiększenia występowania chorób układu oddechowego, zaburzeń układu krąż...

EkoSzkoła 2025

   EEKOszkoła 2025 „EKOSZKOŁA” to roczny projekt edukacyjny skierowany dla przedszkoli, szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz placówek edukacyjnych z terenu całej Polski. Do projektu zapraszamy nauczycieli różnych przedmiotów, którzy wraz ze swoimi uczniami, klasą, grupą projektową realizować będą działania kształtujące postawy proekologiczne. W tym roku szkolnym realizowana będzie V edycja projektu – „EkoSzkoła 2025”. Po rocznej współpracy zgłoszeni nauczyciele, który zrealizowali działania z zakresu ekologii  i ochrony środowiska, przysłali „EkoRaport” ze zrealizowanych wszystkich zadań projektowych  otrzymają tytuł „Promotor Ekologii 2025”.  Każdej placówce, w której realizowane były zadania projektowe przyznany zostanie tytuł „EkoSzkoła 2025”/ ‘’EkoPrzedszkole 2025’’ / „EkoPlacówka 2025”. Główne cele projektu „EkoSzkoła 2025” to: 1.     Kształtowanie u uczniów postawy ekologicznego Polaka, Europejczyka i obywatela świata, a...