Jestem obecnie biolożką w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Koninie. Zostałam nagrodzona tytułem Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021
oraz Edukator Roku 2020 w kategorii Ekologia,a także nominowana do tytułu Klimatyczny Nauczyciel Roku 2022 oraz Nauczyciel Roku 2018. Za szczególne osiągnięcia edukacyjne otrzymałam nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Starosty Konińskiego, a także Medal Komisji Edukacji Narodowej, Brązowy Medal za Długoletnią Służbę oraz Wawrzyn Pracy Organicznej 2021 w kategorii Edukacja. Uzyskałam również tytuł „Belfer Roku 2007/2008” w konkursie na najlepszego nauczyciela Konina i Powiatu Konińskiego, organizowanym przez Przegląd Koniński.
14 października 2018 r., z okazji Dnia Edukacji Narodowej, zostałam zaproszona do studia „DDTVN”, jako jedna z najlepszych nauczycielek w Polsce.
W 2019 roku wygrałam międzynarodowy konkurs na edukacyjny projekt prozdrowotny ogłoszony przez Federację Europejskich Towarzystw Neuronauki (FENS) w Brukseli i otrzymałam grant na jego realizację. Projekt ten został zarejestrowany na międzynarodowej platformie BAW (Brain AwarenessWeek), stając się częścią Światowego Tygodnia Mózgu 2019. Jestem również autorką nagrodzonych projektów w Narodowym Konkursie Ekologicznym „Przyjaźni Środowisku” pod patronatem Prezydenta RP: Rozwijanie wśród uczniów postaw proekologicznych poprzez naukę i zabawę (2009), Zdrowo myślimy – ekologicznie czynimy (2010), W zdrowym ciele – ekologiczny duch (2011), Myślimy globalnie, działamy lokalnie (2012).Jestem ambasadorką ogólnopolskich akcji „Ciąża bez alkoholu – zdrowe rodzicielstwo”, „Zamiast kwiatka niosę pomoc”, programu „Wiosna Edukacji”, projektu „BeEco” oraz multimedialnych narzędzi dla nauczycieli Canva i Wakelet. Należę również do społeczności SuperBelfrzy RP, grupy 150 najbardziej aktywnych i innowacyjnych nauczycieli w Polsce. Jestem ekspertką z zakresu edukacji ekologicznej w projektach „Młodzi Ambasadorzy Klimatu” oraz programu Projektor „Ochrona Planety”.
Jestem przykładem, że człowiek uczy się całe życie, ponieważ cały czas poszerzam swoją wiedzą. Ukończyłam studia podyplomowe: „Zarządzanie oświatą”, „Doradztwo zawodowe”, „Ekonomia sektora kultury” oraz „Wychowanie do życia w rodzinie”, a także liczne kursy i szkolenia.
Prowadzę blog (ponad 200 tysięcy wyświetleń) oraz stronę na fb o nazwie „Biologia z Blondynką” (ponad 26 tysięcy obserwujących), co w edukacyjnym świecie jest bardzo dużym osiągnięciem. Na swojej stronie dzielę się pomysłami na lekcje przyrodnicze i wychowawcze oraz różne akcje, happeningi, imprezy ekologiczne i prozdrowotne. Na swojej stronie pozytywnie również motywuję do własnego rozwoju, podejmowania aktywności, poszukiwania szczęścia, dbania o swoje zdrowie, a także nawołuje do pomagania innym oraz do działania na rzecz środowiska przyrodniczego. Udostępniam również uczniom swoje autorskie materiały z biologii (zadania maturalne oraz biologiczne sketchnotki i mapy myśli, ułatwiające zapamiętywanie nowych wiadomości), a także publikuję scenariusze zajęć i karty pracy.
Edukacyjne posty, o działaniach podejmowanych w mojej szkole, zamieszczane na fb zostały dostrzeżone i zacytowane w czasopiśmie „Dyrektor szkoły”. Pierwszy artykuł dotyczył aktywnego sposobu spędzaniu przerw, ze szczególnym uwzględnieniu tańczenia belgijki na holu szkoły przez uczniów III LO w Koninie (maj 2023). W czerwcowym numerze została zaprezentowana piękna przestrzeń zaaranżowana w holu budynku, w której uczniowie mogą spędzać przerwy oraz czas wolny przed i po lekcjach, by wypocząć i podładować swoje bateryjki przed następną lekcją. Miło, gdy w ogólnopolskim czasopiśmie prezentowane są szkoły z Wielkopolski.
Dzięki prowadzonej stronie nawiązałam współpracę z tysiącami nauczycieli z Wielkopolski oraz całej Polski, gdzie zapraszam uczniów i nauczycieli do współpracy i wspólnego realizowania projektów, których jestem autorką. Do moich projektów i akcji dołączają tysiące uczniów i nauczycieli z całej Polski.
Jest autorką wielu ogólnopolskich projektów m.in.: "EKOszkoła", „Tydzień Uczniowskiej SuperMocy”, „Jestem AS – Akceptuję Siebię”, "Klasowa Wigilia bez plastiku", „Stres a nasz mózg walka do wygrania”, „Mądre dokarmianie”, „Budka dla dudka”.
Moje projekty otrzymują patronat: Ministra Klimatu i Środowiska, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Starosty Konińskiego, Prezydenta Miasta Konina, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Centrum Rozwoju Edukacji w Poznaniu, Głos Nauczycielski, Lasy Państwowe.
Współpracuję z wieloma ośrodkami doskonalenia nauczycieli, zarówno w Wielkopolsce - CDN w Koninie, CDN w Pile, ODN w Poznaniu, jak i w całej Polsce.
Pani Joanna jest pomysłodawczynią „Wielkopolskiej
Nocy Belfrów”. Promując Wielkopolskę, pani Joanna już trzykrotnie (w latach 2021-2024), razem z
Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, zorganizowała ogólnopolską
konferencję on-line dla nauczycieli „Wielkopolska Noc Belfrów”, do udziału w
której, w roli prelegenta, zaprosiła wspaniałych nauczycieli z różnych zakątków
Wielkopolski, aby pokazać, że na jej terenie bardzo aktywnie działają
nauczyciele z genialnymi pomysłami na edukację. Honorowy patronat nad
konferencją sprawuje Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Kuratorium
Oświaty w Poznaniu.
Jestem prelegentką na wielu ogólnopolskich konferencjach dla nauczycieli.
Prowadzę kursy i szkolenia z zakresu metod pracy na lekcji, budowy i funkcjonowania mózgu, komunikacji, współpracy oraz edukacji ekologicznej i profilaktyki zdrowia.
W ponad 300 szkołach z całej Polski prowadziłam bezpłatne warsztaty on-line o uczeniu się i pracy mózgu, wg autorskiego programu.
Przygotowałam serię webinarów dla uczniów o sposobach lepszego i szybszego uczenia oraz notatkach graficznych, które dostępne są w internecie.
Prowadzę bezpłatne webinary i szkolenia dla nauczycieli (metoda projektu, metody aktywizujące, mapy myśli, TIK w edukacji).
Jestem współautorką podręczników szkolnych do przyrody i biologii wydawnictwa WSiP.
Jestem również autorką licznych publikacji edukacyjnych, programów nauczania, ebooków, scenariuszy zajęć biologicznych i przyrodniczych, licznych interdyscyplinarnych lekcji wychowawczych (mają ponad 15tys. wyświetleń), które udostępniam bezpłatnie nauczycielom.
Jestem autorką „Wielkiej biologicznej gry o neurony”, na której wzorowało się setki nauczycieli, modyfikując tą grę na swoje potrzeby dla swoich uczniów.
Publikuję liczne artykuły edukacyjne w ogólnopolskich czasopismach ekologicznych i pedagogicznych.
W zakresie edukacji współpracuję z wieloma podmiotami województwa wielkopolskiego oraz całego kraju.
Wraz z Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu,
Cyfrową Szkołą Wielkopolską oraz Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu
współtworzyłam w czasie pandemii (21 kwietnia 2021 r.) konferencję dla
maturzystów z województwa wielkopolskiego „Nie taki diabeł straszny, jak
ogarnąć maturalny szał”.
Współpracuję z Centrum Doskonalenia Nauczycieli
w Pile, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie oraz ODN w Poznaniu przy
organizacji Targów Edukacyjnych w Poznaniu.
Dnia 6 czerwca 2022 roku w Sali Sesyjnej
Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, razem z Kuratorium Oświaty w
Poznaniu oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, współorganizowałam Konferencję „EKOszkoła na miarę XXI wieku, czyli pomysły i dobre praktyki na
edukację ekologiczną prosto ze szkolnej ławki.”. Konferencja, skierowana była
do dyrektorów, nauczycieli, doradców metodycznych województwa wielkopolskiego.
Przeprowadziłam ogólnopolską ankietę wśród
uczniów z całej Polski „Stres w życiu naszych uczniów”, a jej wyniki zostały
zaprezentowane na naradzie dyrektorów szkół organizowanej prze Kuratorium
Oświaty Delegatura w Koninie.
Od 2006r., przez piętnaście lat, organizowałam międzypowiatowe obchody Światowego Dnia Ziemi (patronat Wielkopolskiego Kuratora Oświaty i Starosty Konińskiego), w których uczestniczyła młodzież i nauczyciele powiatu konińskiego, tureckiego, kaliskiego, słupeckiego i kolskiego.
Od 2014 r. wygłaszam bezpłatnie autorskie wykłady na Uniwersytecie III Wieku w Koninie, dla seniorów w sekcji przyrodniczo-medycznej.
Napisałam i zrealizowałam z uczniami wiele projektów edukacyjnych (m.in.: Mój mózg dobrze pracuje, czyli wielka szkolna gra o neurony; Ostry dyżur w pracowni biologicznej; Biologia w prawie – prawo w biologii; Co zrobić aby zmniejszyć ilość odpadów w domu; Parki i ogrody województwa wielkopolskiego; Sąd nad bakteriami; 100 kartek na 100-lecie Odzyskania Niepodległości; Młodzież Wielkopolski o GMO; Oko w oko z mikroświatem), innowacji pedagogicznych (m.in.: Biologia w naukach matematyczno – przyrodniczych; Podstawy weterynarii dla licealistów; Chcę w przyszłości być nauczycielem; Międzyprzedmiotowa gra terenowa na terenie zespołu Pałacowo – Parkowego w Żychlinie; Ekologiczne wariacje językowe; Bioedukacja, czyli od przedszkola do seniora poznajemy świat biologii) oraz programy nauczania, które zostały zatwierdzone i wdrożone do realizacji (Program nauczania biologii w zakresie podstawowym dla Liceum Ogólnokształcącego, Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Program zajęć fakultatywnych dla maturzystów z biologii, Klasowy program poprawy frekwencji, Program zajęć pozalekcyjnych dla uczniów szczególnie uzdolnionych z biologii, Programu Poprawy Frekwencji.).
Dla młodych sportowców, z klubu sportowego Górnik Konin, prowadziłam nieodpłatne warsztaty „W zdrowym ciele, sportowy duch”.
Przy organizacji wielu akcji ekologicznych nawiązałam współpracę z Nadleśnictwem Konin, Zakładem Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie, Spalarnią Odpadów w Koninie oraz Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Koninie.
Jestem aktywną działaczką społeczną w środowisku lokalnym, przygotowuje akcje charytatywne (zbiórki pieniędzy, przyborów szkolnych, zabawek i słodyczy, koncerty i mecze charytatywne, loterie fantowe), np. Anioły dla Gabrysi, Serce dla Oli, Pomagamy Inez, Jestem Mikołajem, Wielkopolska-Dzieciom Afgańskim). Współpracuje z wieloma organizacjami, np. Jadłodzielnia w Koninie, Dom Dziecka na Nowym Świecie, Dzienny Dom Pomocy Społecznej dla Osób Starszych w Koninie, Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Koninie, Stowarzyszenie Pamiętnik w Żychlinie, Stowarzyszenie Heliantus w Koninie, Polska Akcja Humanitarna).
Osiągam bardzo dobre wyniki w nauczaniu, co potwierdzają sukcesy uczniów na konkursach powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich (Ogólnopolski Konkurs „Bliżej pszczół” organizowany przez KUL w Lublinie, Wojewódzki Konkurs „Energia mojej przyszłości – Wielkopolska 2050” organizowany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Wojewódzki Konkurs Las i jego użytkowanie organizowany przez Nadleśnictwo Kalisz, Konkurs „Pokaż klasę - bądź EKOlogiczny” organizowany przez WFOŚiGW w Poznaniu, Powiatowy Konkurs Ochrony Środowiska organizowany przez Starostwo Powiatowe w Koninie, Olimpiada Wiedzy Ekologicznej, konkursy Ligi Ochrony Środowiska, Towarzystwa Salamandra i inne). Moi uczniowie zostali wybrani przez Polską Akademię Nauk w Warszawie do realizacji dwóch międzynarodowych projektów BRITEC.
Zespół moich uczennic otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Samsung Solve For Tomorrow.
Jestem osobą bardzo zaangażowaną w pracę z uczniami. Posiadam bardzo dużą łatwość komunikowania się z uczniami. To uczeń jest dla mnie najważniejszy, jego dobre samopoczucie, rozwój i edukacja. Angażuję uczniów, włączam ich do działania, aby każdy czuł się potrzebny i doceniony. Uśmiech zadowolonego i spełnionego ucznia są dla niej… bezcenne.
Moi uczniowie mówią o mnie: Pani Joanna jest świetną nauczycielką, na której zawsze można polegać, która pomaga innym, która zaraża optymizmem i swoją aktywnością. Lekcje z nią są zawsze ciekawe i pełne emocjonujących opowieści. Dzień bez biologii, to dzień stracony”.
Kiedyś powiedziałam...
“Jeżeli chcę, aby moi uczniowie byli aktywni – sama jestem
aktywna.
Jeżeli chcę, aby moi uczniowie pomagali – sama pomagam.
Jeżeli chcę, aby moi uczniowie uśmiechali się przychodząc
do mnie na lekcje – sama obdarzam ich swoim uśmiechem.
Bo nauczyciel musi być autentyczny, w tym co robi.”
To, że tutaj zaistniałam, to wszystko za sprawą fajnych ludzi, których spotykam wykonując swoją pracę zawodową jako nauczyciel biologii, i którzy od dawien dawna namawiali mnie, aby opisać i pokazać wszystkie fajne działania biologiczne, które sami wspólnie organizujemy. Moja klasa, której byłam wychowawczynią, cały czas namawiała mnie do założenia fb i bloga (do tej pory nie było mnie w wirtualnym świecie). To byli i są fantastyczni młodzi ludzie, którzy cały czas motywowali mnie do rozwoju, do opanowania technologii, a także dopingowali do pokazania światu, co robimy, gdzie jesteśmy i czego doświadczamy. Ostateczną decyzję podjęłam jednak dopiero po spotkaniu z moimi absolwentami sprzed wielu lat, gdy okazało się, że oni ciągle ciekawi byli, co nowego słychać w moim biologicznym świecie.
Komentarze
Prześlij komentarz