Przejdź do głównej zawartości

O mnie

Pewnie zastanawiacie się kim jestem? Z całą pewnością gadułą - lubię dużo gadać. Pewnie dlatego zostałam nauczycielką. Chciałabym Wam napisać o sobie dużo, ale … najtrudniej napisać coś o sobie.
Tak w skrócie to … od kilkunastu lat pracuję w szkole jako nauczyciel biologii. Mój wybór w przeszłości – chcę być nauczycielem, był bardzo ważnym wyborem w moim życiu. Dziś z perspektywy czasu uważam go za w 100% trafny. Podobno ktoś kiedyś powiedział, że osoby, które lubią to co robią nigdy nie chodzą do pracy – ciekawe czy w przyszłości zasłużę na emeryturę bo ja z całą pewnością nie chodzę do pracy. Co tu dużo gadać – uwielbiam swoją pracę. Zawsze staram się, aby poziom mojej pracy był na najwyższym poziomie. Dzięki innowacyjnym metodom nauczania zachęcam młodych ludzi do tego, by postawa naukowca – odkrywcy zdominowała ich życie.  Uwielbiam zarażać młodych ludzi pasją i zaangażowaniem. Chętnie podejmuję nowe wyzwania. Wprowadzam w życie wiele oryginalnych pomysłów, które zawsze pomagają mi realizować zaprzyjaźnieni nauczyciele, moi uczniowie oraz ich najwspanialsi rodzice (wielkie dzięki dla Was za wszystko). Staram się, aby każdy dzień w szkole był pełen satysfakcji zarówno dla mnie, jak i dla moich uczniów. Wierzę głęboko, że nauka biologii jest przygodą, dzięki której uczniowie mogą lepiej poznać otaczający świat. Dla swoich uczniów staram się być mentorem, doradcą, inspiratorem. Kiedy odkrywam przed nimi bogaty świat biologii, staram się, aby nie były to tylko mądre książkowe słowa - staram się wszystkie słowa zilustrować wycieczkami, pokazami, doświadczeniami. Cieszę się, gdy wszystkie moje pomysły i podejmowane działania przekładają się na liczne sukcesy moich uczniów. Trzymam mocno kciuki za Was i Waszą przyszłość.

Moje motto:

Dobry wychowawca …
nie wtłacza a wyzwala,
nie ciągnie a wznosi,
nie ugniata a kształtuje,
nie dyktuje a uczy,
nie żąda a zapytuje,
przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil.

Janusz Korczak


Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział,
nie żeby umiał na pamięć, ale żeby rozumiał,
nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, ale żeby go coś naprawdę zajmowało.

Janusz Korczak

A tak od strony czysto zawodowej to:
... ukończyłam liczne studia podyplomowe oraz mnóstwo kursów i szkoleń. Napisałam i zrealizowałam z uczniami wiele projektów edukacyjnych (m.in.: Mój mózg dobrze pracuje, czyli wielka szkolna gra o neurony; Ostry dyżur w pracowni biologicznej; Biologia w prawie – prawo w biologii; Co zrobić aby zmniejszyć ilość odpadów w domu; Parki i ogrody województwa wielkopolskiego; Sąd nad bakteriami; 100 kartek na 100-lecie Odzyskania Niepodległości; Młodzież Wielkopolski o GMO; Oko w oko z mikroświatem), innowacji pedagogicznych (m.in.: Biologia w naukach matematyczno – przyrodniczych; Podstawy weterynarii dla licealistów; Chcę w przyszłości być nauczycielem; Międzyprzedmiotowa gra terenowa na terenie zespołu Pałacowo – Parkowego w Żychlinie; Ekologiczne wariacje językowe; Bioedukacja, czyli od przedszkola do seniora poznajemy świat biologii) oraz programy nauczania, które zostały zatwierdzone i wdrożone do realizacji (Program nauczania biologii w zakresie podstawowym dla Liceum Ogólnokształcącego, Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Program zajęć fakultatywnych dla maturzystów z biologii, Klasowy program poprawy frekwencji, Program zajęć pozalekcyjnych dla uczniów szczególnie uzdolnionych z biologii, Programu Poprawy Frekwencji. )
Jest autorką nagrodzonych projektów w Narodowym Konkursie Ekologicznym „Przyjaźni Środowisku” pod patronatem Prezydenta RP (ŚP. Lecha Kaczyńskiego oraz Bronisława Komorowskiego), dzięki którym szkoła uzyskała tytuł Promotor Ekologii: projekt „Rozwijanie wśród uczniów postaw proekologicznych poprzez naukę i zabawę” – szkoła uzyskała wyróżnienie, jako jedyna szkoła ponadgimnazjalna z Wielkopolski (2009), „Zdrowo myślimy – ekologicznie czynimy”. – projekt dzięki któremu uzyskaliśmy tytuł Promotora Ekologii i czek w wysokości 10000zł, również jako jedyna szkoła ponadgimnazjalna z Wielkopolski (2010), „W zdrowym ciele – ekologiczny duch” – uzyskaliśmy przedłużenie znaku Promotor Ekologii (2011), „Myślimy globalnie, działamy lokalnie” (2012) – uzyskaliśmy kolejne przedłużenie znaku Promotor Ekologii.
Za swoją wiedzę, pracę i zaangażowanie otrzymałam liczne nagrody – Ministra Edukacji Narodowej (2017), Wielkopolskiego Kuratora Oświaty (2016), Starosty Konińskiego (2018, 2013) oraz medale państwowe - Brązowy Medal za Długoletnią Służbę (2017), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2012). Uzyskałam wyróżnienie w konkursie „Nauczyciel Roku 2018” organizowanym przez Głos Nauczycielski, wyróżnienie w konkursie „Wielkopolski Nauczyciel Roku 2016”, ogłoszonym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, uzyskałam tytuł: "Dobry projektant edukacji 2019" za realizację projektu "W zdrowym ciele - kreatywny duch", tytuł „Dobry projektant edukacji 2018” za realizację projektu „Od komórki do organizmu” w VIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Projekt z klasą”, organizowanym przez wydawnictwo Nowe Era, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwo Cyfryzacji, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Politechnikę Warszawską, a także tytuł „Dobry projektant edukacji 2015” za realizację projektu „Chcę w przyszłości być nauczycielem” w V edycji ogólnopolskiego konkursu „Projekt z klasą”, organizowanym przez wydawnictwo Nowe Era, pod honorowym patronatem Pierwszej Damy. Uzyskałam również tytuł „Belfer Roku 2007/2008” w konkursie na najlepszego nauczyciela Konina i Powiatu Konińskiego, organizowanym przez Przegląd Koniński.
14 października 2018 r., z okazji Dnia Edukacji Narodowej, zostałam zaproszona do studia „DDTVN”, jako jedna z najlepszych nauczycielek w Polsce.
Jako nauczyciel biologii, zachęcam młodych ludzi do uczestnictwa w wielu akcjach prozdrowotnych. Moje systematyczne akcje promujące zdrowy styl życia, konkursy prozdrowotne, happeningi i imprezy ogólnoszkolne kształtują postawę prozdrowotną, jako jedną z kluczowych kompetencji młodego Europejczyka. Cykl  moich działań prozdrowotnych, nazywałam  „W zdrowym ciele - mądry duch”.
           Od wielu lat, zaangażowana jestem również w promowanie postaw proekologicznych wśród uczniów i nauczycieli powiatu konińskiego. Od 2006 organizuję „Powiatowe Obchody Światowego Dnia Ziemi”, pod honorowym patronatem Starosty Konińskiego oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, w których każdego roku uczestniczy ponad pięciuset uczniów ze szkół z Konina oraz powiatu konińskiego . Organizuje również różne akcje ekologiczne (Sprzątanie Świata, Budka dla Dudka, Ratujmy Kasztanowce), imprezy, projekty oraz wyjazdy, wycieczki i warsztaty do rezerwatów przyrody, parków narodowych i krajobrazowych, w celu promowania właściwych zachowań proekologicznych.
I tak pisać mogłabym jeszcze dużo, dużo, dużo.

Czemu założyłam tego bloga?
To, że tutaj zaistniałam, to wszystko za sprawą fajnych ludzi, których spotykam wykonując swoją pracę zawodową jako nauczyciel biologii, i którzy od dawien dawna namawiali mnie, aby opisać i pokazać wszystkie fajne działania biologiczne, które sami wspólnie organizujemy. Ostateczną decyzję podjęłam jednak dopiero po spotkaniu z moimi absolwentami sprzed wielu lat - namówili mnie do stworzenia strony z aktualnościami z życia biologicznego szkoły (ciągle są ciekawi co nowego wymyśliłam), oraz  strony zawierającej wspomnienia, dawnych, pradawnych akcji biologicznych (obiecałam im odszukać stare zdjęcia zapisane gdzieś na archiwalnym komputerze, aby co jakiś czas zorganizować dzień powrotu do przeszłości i umieścić je tutaj).  


Tak więc jestem tutaj. Ta strona poświęcona będzie mojej pracy zawodowej jako nauczyciela biologii. Zgodnie z daną obietnicą, postaram się podzielić tutaj tym wszystkim co dzieje się na bieżąco oraz tym co się działo kiedyś. Na mojej stronie chcę się skupić na wydarzeniach biologicznych oraz na bardzo fajnych ludziach, którzy razem ze mną odkrywali i odkrywają tajemnice biologii, i którzy ciągle są dla mnie inspiracją i motywatorem do dalszego działania i szukania nowych pomysłów. Cieszę się, że ciągle jesteście ze mną. 
Komentarze

Popularne Posty

Trzeba walczyć o młodych…

Tysiące myśli kłębi się w mojej głowie od czwartku, od dnia, gdy pojawiła się wiadomość o możliwym rozwiązaniu Klubu Górnik Konin. Moje wszystkie myśli skierowane są wokół młodszych i starszych dzieci, które trenują tam pod okiem swoich trenerów. Hyyy… biedne dzieci… co z nimi dalej…?          Jestem nauczycielem…, nauczycielem, który kocha swoją pracę, nauczycielem, który uważa, że najważniejszy jest rozwój młodego człowieka. Zawsze staram się, aby poziom mojej pracy był na najwyższym poziomie. Dzięki innowacyjnym metodom nauczania zachęcam młodych ludzi do tego, by postawa naukowca – odkrywcy zdominowała ich życie.Uwielbiam zarażać młodych ludzi pasją
i zaangażowaniem. Chętnie podejmuję nowe wyzwania. Wprowadzam w życie wiele oryginalnych pomysłów, a wszystkie moje innowacje, projekty i programy, akcje, heppeningi i imprezy, organizuję w jednym celu - mój cel to wszechstronny rozwój ucznia. Chyba dobrze wykonuję swoją pracę, o czym świadczą liczne pochwały, podziękowania i na…

Dzień miłej niespodzianki

Chyba każdy lubi niespodzianki, szczególnie wtedy, kiedy są one dla nas miłe. …Otrzymałam dziś przesyłkę z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki (oj... moje ciśnienie całkiem nieźle podskoczyło). Co to może być? Otworzyłam delikatnie kopertę (niczym na finale „Agenta”, ale bez piórka ), a w środku… list od pani Marzeny Wodzińskiej (Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego) z gratulacjami za wyróżnienie w Konkursie o tytuł Wielkopolski Nauczyciel Roku 2016 oraz kolorowy folder podsumowujący konkurs. Co znajduje się w folderze? Przedstawione zostały w nim sylwetki nauczycieli wyróżnionych oraz laureatów Konkursu o tytuł Wielkopolski Nauczyciel Roku, a także zaprezentowane zostały szkoły nagrodzone w Konkursie Wielkopolska Szkoła Roku. Na ostatnich stronach folderu, zamieszczone zostały również zdjęcia z uroczystej Gali, podczas, której wręczone zostały pamiątkowe statuetki. Mam nadzieję, że w przyszłym roku o tej porze, w nowym …

Czas START...nowa innowacja pedagogiczna w ZSEU

Jak zachęcić uczniów do aktywnego poszukiwania wiedzy? Jak zmotywować ich do pracy? Jak rozbudzić ich zainteresowania nauką? Mamy pomysł – pozwolimy naszym uczniom zagrać o ocenę.

Nazwa innowacji: „Mój mózg dobrze pracuje, czyli wielka szkolna gra o neurony”
Autorzy innowacji: Joanna Gadomska, Agata Ignaczak, Ewelina Jankowska, Monika Kieliszak, Agnieszka Marciniak, Agnieszka Rogalska, Ewa Wallis; Termin realizacji: wrzesień 2018 – czerwiec 2019 Cel główny innowacji: Zachęcenie uczniów do aktywnego poszukiwania wiedzy. Cele szczegółowe: Zwiększenie zaangażowania uczniów do aktywnego poszukiwania, poszerzania i pogłębiania swojej wiedzy z biologii, geografii, matematyki, języka angielskiego, języka niemieckiego i przedmiotów zawodowych; Rozbudzenie zainteresowań nauką; Zwiększenie motywacji uczniów do samokształcenia; Integracja zespołu, podczas wykonywania zadań zespołowych;

Opis innowacji: 1.Innowacja przygotowana została dla uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych im. Fryderyka Cho…