Przejdź do głównej zawartości

FOTORELACJA. SZLACHETNA PACZKA w ZSEU w Żychlinie

Jest. Udało się nam. Możemy czuć się dumni i szczęśliwi. „Szlachetna Paczka” przygotowana przez uczniów i nauczycieli ZSEU w Żychlinie właśnie dotarła do sztabu głównego akcji. Cieszymy się bardzo, że jesteśmy małą cząstką tej wielkiej, wspaniałej akcji. Szlachetna Paczka to system konkretnej pomocy rodzinom w potrzebie, zorganizowany na bardzo dużą skalę, gdyż obejmuje całą Polskę. Akcja organizowana jest od 2001 roku i co roku łączy setki tysięcy Darczyńców, Wolontariuszy i rodzin w potrzebie. Wolontariusze w całym kraju szukają rodzin, gdzie występuje prawdziwa bieda. Po dokładnym poznaniu sytuacji rodziny, Wolontariusze podejmują decyzję o włączeniu rodziny do projektu, przygotowując listę z konkretnymi potrzebami rodziny. Darczyńcy, zgłaszający się dobrowolnie, przygotowują dedykowaną pomoc. Szlachetna Paczka to akcja, w której konkretny człowiek lub grupa ludzi pomaga konkretnemu człowiekowi. Paczki przygotowane przez Darczyńców, Wolontariusze dostarczają rodzinom podczas finału akcji, nazywanego WEEKENDEM CUDÓW. W tym roku to 9-10 grudnia. 

Jak to się stało, że ZSEU w Żychlinie dołączył do Szlachetnej Paczki? 
Pierwsza myśl o dołączeniu do akcji Szlachetna Paczka, pojawiła się w połowie listopada. Cieszę się ogromnie, że cała nasza szkolna akcja została zainicjowana przez uczniów, uczniów o wielkim sercu. Kiedy przyszły do mnie uczennice z klasy II LO, z propozycją, aby tegoroczne fundusze uzbierane z Kiermaszu Świątecznego, organizowanego w Bibliotece Szkolnej (na Kiermaszu sprzedawane są kartki i stroiki świąteczne, wykonane przez uczniów ZSEU, w ramach konkursów świątecznych ”Konkurs na Najpiękniejszą Kartkę Świąteczną” oraz „Konkurs na Najpiękniejszy Stroik Świąteczny”, które organizowane są w szkole od 12 lat; corocznie kwota uzbierana z ich sprzedaży przeznaczana jest na wybraną Świąteczną Akcję Charytatywną) przeznaczyć w tym roku na akcję Szlachetna Paczka, bez zastanowienia się zgodziłam. Super akcja, super pomysł, super inicjatywa młodych ludzi. 
Główną dowodzącą szkolnej akcji została Martyna Szczepańska (wspaniała dziewczyna, o mega wielkim dobrym sercu). Jej duże zaangażowanie szybko rozsiało się po szkole i do organizowanej akcji przez klasę II LO, szybko dołączyły kolejne klasy ( I LO, III LO, I TLS, II TSR, III TŻ) wraz z wychowawcami (Agnieszka Rogalska, Agnieszka Marciniak, Ewelina Jankowska, Ewa Pietrzak, Piotr Rosiak) oraz Internat Szkolny pod kierunkiem Pani Elżbiety Goińskiej. 
Z podekscytowaniem czekaliśmy na otwarcie wirtualnej paczki, w której znajdowały się rodziny do obdarowania. W sobotę rano otrzymałam wiadomość ”Dzień dobry. Dzisiaj otwarta jest baza rodzin. Z Konina jest dużo osób”. Ucieszyłam się z tej wiadomości, bo to świadczy o dużym zaangażowaniu młodego pokolenia i chęci niesienia pomocy innym. Oczywiście w sobotę nie wybraliśmy naszej rodziny, poczekaliśmy z tym do poniedziałku. 
W poniedziałek rano, w szkole mega zamieszanie, wybieraliśmy rodzinę, którą chcielibyśmy obdarować świąteczną paczką. Poszukiwania takiej rodziny troszkę trwały, gdyż musieliśmy znaleźć taką rodzinę, aby spełnić jej oczekiwania i móc zakupić wszystkie prezenty z listy. Dwie grupy uczniowskie analizowały wszystkie dane, jedna pod okiem Pani Agnieszki Marciniak, druga pod okiem Pana Piotra Rosiaka. Ku naszemu zaskoczeniu, byliśmy naocznymi świadkami, jak szybko kolejne rodziny znikały z bazy rodzin do obdarowania. Po rozważeniu naszych finansowych możliwości, zapadła decyzja, komu w tym roku pomagamy (tak, tak, to nie jest pierwsza Szlachetna Paczka organizowana przez naszą szkołę). Pani Agnieszka Marciniak została opiekunem formalnym akcji, zgłaszając naszą szkołę do udziału. 
Komu pomagamy w tym roku? 
Pomagamy Pani Stefanii. Nasza Pani kochana to 82-letnia samotna, uśmiechnięta seniorka, która przez długie lata była nauczycielką nauczania początkowego. Jest bardzo dumna ze swojej pracy, ma poczucie, że nauczyła i wychowała wiele pokoleń rodaków. Od 10 lat jest sama z uwagi na śmierć męża. Z powodu licznych schorzeń (m.in. chore serce, żołądek, uszy, oczy, kręgosłup, kolana, nadciśnienie, miażdżyca) pani Stefania wymaga stałej opieki pracownika pomocy społecznej, który odwiedza ją każdego dnia. W chwili obecnej pani Stefania sama utrzymuje się z emerytury, jednak po odliczeniu kosztów utrzymania mieszkania i leczenia wielu chorób, zostaje jej na życie zaledwie 420 zł miesięcznie. Pomimo trudnej sytuacji finansowej oraz rodzinnej jest kobietą bardzo pogodną i uśmiechniętą. Zgłoszone potrzeby pani Stefanii to: lodówka, duże ręczniki kąpielowe, ciepły koc, pościel, poduszka, ciepłe kapcie po domu, proszki do prania, płyny do mycia naczyń, płyny czyszczące, herbata, kawa, cukier, kasza, makaron, konserwy mięsne, olej, mąka, dżemy. 

Oczywiście nasza szkoła stanęła na wysokości zadania. Klasy biorące udział w akcji uzbierały 875 zł., które przeznaczone zostały na zakup lodówki. Pozostała kwota wydana została na zakup chemii gospodarczej i artykułów spożywczych. Oprócz pieniążków, uczniowie z klasy I LO, II LO, III LO, I TLS, II TRS, III TŻ, przynosili wiele souvenirów dla pani Stefanii: ręczniki, koce, pościel, kołdra, poduszka, ciepłe kapcie, liczne artykuły spożywcze oraz chemie gospodarczą. W sumie uzbierało się ładnych kilkanaście kartonów. Wielkie brawa i podziękowania dla Was. Jestem z Wam bardzo dumna. 

W czwartek 7 grudnia, główna grupa dowodząca w składzie: Martyna Szczepańska, Nadia Pordąb, Katarzyna Kwiecińska, Ewa Dobrowolska, Roksana Kubacka oraz Dominika Moniak, przystąpiła do pakowania wszystkich zebranych souvenirów. Oczywiście było tego tak dużo, że zabrakło i kartonów i papieru do pakowania. Sytuacja została jednak szybko opanowana i można było przystąpić do dalszego pakowania. Wieczorową porą pięknie opakowane kartony czekały na piątkową podróż do głównej siedziby Szlachetnej Paczki. 

Piątek rano, przyniósł nam kolejne niespodzianki. Do przygotowanych paczek dołączyły kolejne trzy, które przygotowane zostały jeszcze przez klasę III LO. 

O godzinie 8.30 w piątek załadowany szkolny bus wyruszył w daleką podróż, aby dostarczyć wszystkie nasze pakunki. I oto po godzinie 9.00 szefowe szkolnej akcji (Martyna i Katarzyna) dowiozły Szlachetną Paczkę od ZSEU w Żychlinie. 


W centrum dowodzenia panował ruch i harmider, z każdej strony podjeżdżały nowe samochody, aby rozpakować przywiezione paczki. Cieszę się ogromnie, że ZSEU jest jednym z ponad dwudziestotysięcznych Darczyńców w Polsce. 


Brawo uczniowie, brawo rodzice, brawo nauczyciele. Te święta będą piękne i wyjątkowe dla Pani Stefanii. Wielkie podziękowania kieruję również do wszystkich rodziców naszych uczniów, za pomoc w przygotowaniu wszystkich souvenirów, gdyż to Wy byliście sponsorami wszystkich przyniesionych prezentów. 

List organizatorów Szlachetnej Paczki do Darczyńców. 
Drogi darczyńco, dobrze, że jesteś z nami! SZLACHETNA PACZKA od 2001 roku łączy biednych i bogatych, wydobywamy z ludzi to, co najpiękniejsze. Razem realizujemy ideę mądrej pomocy – przekazując potrzebującym pomoc materialną, pomagając tylko tym, którzy walczą o to, aby wyjść z biedy. Razem zmieniamy losy rodzin w potrzebie! Przygotowana przez Ciebie pomoc ma sprawić, że rodzina poczuje się wyjątkowo i dostanie sygnał “Jesteście dla nas ważni”. W kolejnych krokach będziesz mógł wybrać rodzinę, dla której chcesz przygotować pomoc. Najpierw zapoznasz się z opisem historii konkretnej rodziny oraz listą jej potrzeb. Lista została przygotowana przez wolontariusza SZLACHETNEJ PACZKI podczas spotkań z rodziną w potrzebie. Jako darczyńca możesz teraz odpowiedzieć na te potrzeby przygotowując swoją paczkę. Paczka to siła spotkania. Paczka to bliskość darczyńców i wolontariuszy z rodzinami w potrzebie. WYBIERZ SWOJĄ RODZINĘ. Gotowy? No to działaj!

Komentarze

Popularne Posty

Trzeba walczyć o młodych…

Tysiące myśli kłębi się w mojej głowie od czwartku, od dnia, gdy pojawiła się wiadomość o możliwym rozwiązaniu Klubu Górnik Konin. Moje wszystkie myśli skierowane są wokół młodszych i starszych dzieci, które trenują tam pod okiem swoich trenerów. Hyyy… biedne dzieci… co z nimi dalej…?          Jestem nauczycielem…, nauczycielem, który kocha swoją pracę, nauczycielem, który uważa, że najważniejszy jest rozwój młodego człowieka. Zawsze staram się, aby poziom mojej pracy był na najwyższym poziomie. Dzięki innowacyjnym metodom nauczania zachęcam młodych ludzi do tego, by postawa naukowca – odkrywcy zdominowała ich życie.Uwielbiam zarażać młodych ludzi pasją
i zaangażowaniem. Chętnie podejmuję nowe wyzwania. Wprowadzam w życie wiele oryginalnych pomysłów, a wszystkie moje innowacje, projekty i programy, akcje, heppeningi i imprezy, organizuję w jednym celu - mój cel to wszechstronny rozwój ucznia. Chyba dobrze wykonuję swoją pracę, o czym świadczą liczne pochwały, podziękowania i na…

Dzień miłej niespodzianki

Chyba każdy lubi niespodzianki, szczególnie wtedy, kiedy są one dla nas miłe. …Otrzymałam dziś przesyłkę z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki (oj... moje ciśnienie całkiem nieźle podskoczyło). Co to może być? Otworzyłam delikatnie kopertę (niczym na finale „Agenta”, ale bez piórka ), a w środku… list od pani Marzeny Wodzińskiej (Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego) z gratulacjami za wyróżnienie w Konkursie o tytuł Wielkopolski Nauczyciel Roku 2016 oraz kolorowy folder podsumowujący konkurs. Co znajduje się w folderze? Przedstawione zostały w nim sylwetki nauczycieli wyróżnionych oraz laureatów Konkursu o tytuł Wielkopolski Nauczyciel Roku, a także zaprezentowane zostały szkoły nagrodzone w Konkursie Wielkopolska Szkoła Roku. Na ostatnich stronach folderu, zamieszczone zostały również zdjęcia z uroczystej Gali, podczas, której wręczone zostały pamiątkowe statuetki. Mam nadzieję, że w przyszłym roku o tej porze, w nowym …

Czas START...nowa innowacja pedagogiczna w ZSEU

Jak zachęcić uczniów do aktywnego poszukiwania wiedzy? Jak zmotywować ich do pracy? Jak rozbudzić ich zainteresowania nauką? Mamy pomysł – pozwolimy naszym uczniom zagrać o ocenę.

Nazwa innowacji: „Mój mózg dobrze pracuje, czyli wielka szkolna gra o neurony”
Autorzy innowacji: Joanna Gadomska, Agata Ignaczak, Ewelina Jankowska, Monika Kieliszak, Agnieszka Marciniak, Agnieszka Rogalska, Ewa Wallis; Termin realizacji: wrzesień 2018 – czerwiec 2019 Cel główny innowacji: Zachęcenie uczniów do aktywnego poszukiwania wiedzy. Cele szczegółowe: Zwiększenie zaangażowania uczniów do aktywnego poszukiwania, poszerzania i pogłębiania swojej wiedzy z biologii, geografii, matematyki, języka angielskiego, języka niemieckiego i przedmiotów zawodowych; Rozbudzenie zainteresowań nauką; Zwiększenie motywacji uczniów do samokształcenia; Integracja zespołu, podczas wykonywania zadań zespołowych;

Opis innowacji: 1.Innowacja przygotowana została dla uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych im. Fryderyka Cho…