Przejdź do głównej zawartości

Wreszcie jest… fotorelacja z V Gry Terenowej


      Z okazji Światowego Dnia Turystyki, 1 października, o godz. 10.45 w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie, na terenie parku znajdującego się przy szkole odbyła się „V Gra Terenowa na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego w Żychlinie”. 
Przygotowana gra zatwierdzona została jako innowacja pedagogiczna w Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Ta innowacja okazała się strzałem w dziesiątkę, wszyscy, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele świetnie się przy tym bawimy. Wielkie podziękowania dla mojej współautorki innowacji, Agnieszki Marciniak, za coroczną pomoc w organizacji tej gry. 
W tym roku po raz pierwszy, cała impreza zorganizowana została pod patronatem Starostwa Powiatowego w Koninie. 
„Gra Terenowa” organizowana jest dla wszystkich uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczęli edukację w ZSEU w Żychlinie. W tym roku we wspólnej zabawie uczestniczyły klasy: Liceum Ogólnokształcące, Technikum Spedytor, Technikum Żywienia, Technikum Leśne, Technikum Organizacji Reklamy, Technikum Ekonomiczne, które podzieliły się na grupy 4-5 osobowe. W sumie grze uczestniczyło 21 grup. 


Zadania do gry przygotowane zostały przez nauczycieli różnych przedmiotów: panią Agnieszkę Marciniak, panią Ewelinę Jankowską, panią Agnieszkę Rogalską, panią Monikę Kieliszak, panią Ewę Wallis, panią Urszulę Kamińską, panią Magdalenę Śliwińską, pana Piotra Rosiaka, no i oczywiście przeze mnie też, nie mogłabym odpuścić zadanek typowo biologicznych. 
W wielkie podziękowania kieruję do uczniów klas drugich, trzecich i czwartych za samodzielne zgłoszenie się do pomocy w organizacji gry terenowej (Marlena Nykiel, Weronika Hejman, Wiktoria Topolska, Agnieszka Sztamblewska, Julia Springer, Samira Dahhou, Alicja Furmankiewicz, Martina Szubert, Szantal Strzelińska, Kamila Różanska, Jan Walczak,Katarzyna Karwowska, Małgorzata Juszczak, Agata Arciszewska, Filip Małolepszy, Zuzanna Kowalska, Zuzanna Wdzięczna, Laura Wieczorek, Milena Sobczyńska, Nikola Majewska, Julia Pradelska, Zuzanna Mozio, Aleksandra Mozio, Nikola Mularska, Monika Waliszewska, Wiktoria Jackowska, Łucja Grabowska, Anna Przybyła, Aleksandra Michalak, Artur Kozłowski, Rafał Konstanciak, Adam Nowakowski, Żanetta Marciniak, Laura Zimna, Oliwia Karnecka, Andżelika Pawlaczyk, Natalia Eltman, Kinga Borczyńska, Julita Stencel, Bartosz Trawiński, Sylwia Gryniewska, Laura Olejnik, Wiktoria Kaczmarek, Natalia Golon, Sylwia Dybowska, Natalia Małek, Marta Lipkowska, Wiktoria Kornowicz, Oliwia Rondoś, Martyna Olejnik, Julka Staniszewska, Zuzanna Wróbel- Kudyniuk, Aleksandrę Czajkowską, Weronika Ciesielska, Katarzyna Michalak) Brawo drużyno!!! 

Celem głównym gry było zdobycie przez grupę jak największej liczby  punktów. Punkty można było zdobyć poprzez poprawne wykonanie zadania, które znajdowało się w teczce otrzymanej na początku gry (mapka zaznaczonymi skarbami dendrologicznymi do odszukania na terenie parku) oraz po odszukaniu i dotarciu do stanowisk znajdujących się na terenie parku i wykonaniu znajdujących się tam zadań. 
Na odwiedzenie wszystkich stanowisk oraz wykonanie wszystkich zadań grupy miały czas 120 minut (od 11.00 do 13.00). 
Każda grupa do wykonania miała 27 zadań różnego typu – teoretyczne i praktyczne, np: odpowiedzieć na pytania dotyczące Żychlina, historii szkoły, budynku oraz pracowników ZSEU, rozwiązać zadania z biologii, geografii, wiedzy o społeczeństwie, historii sportu, języków obcych oraz literatury, rozwiązać krzyżówki, rozpoznać gatunki drzew po liściach, nasionach i owocach, przyporządkować flagi do krajów, dopasować stolicę do danego państwa, rozwiązać zadania w języku niemieckim oraz angielskim, rozwiązać rebusy oraz wykonać ćwiczenia: przysiady, gwiazda czy kręcenie hula-hop. Niektóre zadania znajdujące się w parku na stanowiskach trzeba było wykonać w określonym czasie. Za każde wykonane zadanie grupa mogła otrzymać od 1 do 10 punktów. O klasyfikacji końcowej decyduje suma zdobytych punktów. 
Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród dla najlepszych grup nastąpi 11 października w czasie obchodów Dnia Edukacji Narodowej oraz Ślubowania Klas Pierwszych. Nagrody dla grup uczniowskich, które uzyskały największą ilość punktów, ufundowało Starostwo Powiatowe w Koninie.  
Zorganizowana gra jest ciekawym przedsięwzięciem edukacyjnym, gdyż taka forma zajęć aktywizuje młodzież, uatrakcyjnia zajęcia lekcyjne oraz sprzyja uczeniu się. Ukazuje również korelację wiedzy z różnych przedmiotów. W czasie gry propagowana jest aktywność ruchowa, jako forma spędzania czasu wolnego. Uczniowie mają również szanse obcować  z otaczającą ich przyrodą parku, na terenie którego mieści się szkoła. Zorganizowana gra kształtuje także umiejętności współdziałania w grupie, a także umożliwia integrację młodzieży w klasach pierwszych, którzy pochodzą z różnych miejscowości powiatu konińskiego. Uczniowie klas pierwszych podczas wykonywania zadań na poszczególnych stanowiskach mogli również poznać osoby z klas starszych i zasięgnąć informacji o szkole, wszak informacje od starszych kolegów są najbardziej cenne dla wszystkich nowych uczniów. 
Cieszę się bardzo, że uczniowie chętnie uczestniczyli w przygotowanej grze. Na trasie, mimo widocznej zaciętej rywalizacji przy zaliczaniu poszczególnych zadań, panowała miła i przyjazna atmosfera. Myślę, że osoby, które były odpowiedzialne za określone stanowisko, sprawiedliwie przyznawały punkty, i nie kierowały się stopniem znajomości z daną osobą (wszak wystawiały sobie ocenę). Miło mi, że dzięki dobrze zorganizowanej grze wszyscy dobrze się bawili, aktywnie spędzając czas. A pytania od klas pierwszych: „Kiedy znowu kolejna gra? świadczą o tym, że było super. I to jest najlepsze podsumowanie V Gry Terenowej.
Komentarze

Popularne Posty

Trzeba walczyć o młodych…

Tysiące myśli kłębi się w mojej głowie od czwartku, od dnia, gdy pojawiła się wiadomość o możliwym rozwiązaniu Klubu Górnik Konin. Moje wszystkie myśli skierowane są wokół młodszych i starszych dzieci, które trenują tam pod okiem swoich trenerów. Hyyy… biedne dzieci… co z nimi dalej…?          Jestem nauczycielem…, nauczycielem, który kocha swoją pracę, nauczycielem, który uważa, że najważniejszy jest rozwój młodego człowieka. Zawsze staram się, aby poziom mojej pracy był na najwyższym poziomie. Dzięki innowacyjnym metodom nauczania zachęcam młodych ludzi do tego, by postawa naukowca – odkrywcy zdominowała ich życie.Uwielbiam zarażać młodych ludzi pasją
i zaangażowaniem. Chętnie podejmuję nowe wyzwania. Wprowadzam w życie wiele oryginalnych pomysłów, a wszystkie moje innowacje, projekty i programy, akcje, heppeningi i imprezy, organizuję w jednym celu - mój cel to wszechstronny rozwój ucznia. Chyba dobrze wykonuję swoją pracę, o czym świadczą liczne pochwały, podziękowania i na…

Dzień miłej niespodzianki

Chyba każdy lubi niespodzianki, szczególnie wtedy, kiedy są one dla nas miłe. …Otrzymałam dziś przesyłkę z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki (oj... moje ciśnienie całkiem nieźle podskoczyło). Co to może być? Otworzyłam delikatnie kopertę (niczym na finale „Agenta”, ale bez piórka ), a w środku… list od pani Marzeny Wodzińskiej (Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego) z gratulacjami za wyróżnienie w Konkursie o tytuł Wielkopolski Nauczyciel Roku 2016 oraz kolorowy folder podsumowujący konkurs. Co znajduje się w folderze? Przedstawione zostały w nim sylwetki nauczycieli wyróżnionych oraz laureatów Konkursu o tytuł Wielkopolski Nauczyciel Roku, a także zaprezentowane zostały szkoły nagrodzone w Konkursie Wielkopolska Szkoła Roku. Na ostatnich stronach folderu, zamieszczone zostały również zdjęcia z uroczystej Gali, podczas, której wręczone zostały pamiątkowe statuetki. Mam nadzieję, że w przyszłym roku o tej porze, w nowym …

Czas START...nowa innowacja pedagogiczna w ZSEU

Jak zachęcić uczniów do aktywnego poszukiwania wiedzy? Jak zmotywować ich do pracy? Jak rozbudzić ich zainteresowania nauką? Mamy pomysł – pozwolimy naszym uczniom zagrać o ocenę.

Nazwa innowacji: „Mój mózg dobrze pracuje, czyli wielka szkolna gra o neurony”
Autorzy innowacji: Joanna Gadomska, Agata Ignaczak, Ewelina Jankowska, Monika Kieliszak, Agnieszka Marciniak, Agnieszka Rogalska, Ewa Wallis; Termin realizacji: wrzesień 2018 – czerwiec 2019 Cel główny innowacji: Zachęcenie uczniów do aktywnego poszukiwania wiedzy. Cele szczegółowe: Zwiększenie zaangażowania uczniów do aktywnego poszukiwania, poszerzania i pogłębiania swojej wiedzy z biologii, geografii, matematyki, języka angielskiego, języka niemieckiego i przedmiotów zawodowych; Rozbudzenie zainteresowań nauką; Zwiększenie motywacji uczniów do samokształcenia; Integracja zespołu, podczas wykonywania zadań zespołowych;

Opis innowacji: 1.Innowacja przygotowana została dla uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych im. Fryderyka Cho…