Przejdź do głównej zawartości

Różowy happening


Każdego roku, na przełomie października i listopada, wraz z moim Super Teamem (Agnieszką Marciniak, Eweliną Jankowską, Agnieszką Rogalską, Moniką Kieliszak, Ewą Wallis, Elżbietą Goińską), organizuję w ZSEU w Żychlinie „Różowy happening”. Dlaczego różowy? Nie dlatego, że jesteśmy kobietami i bardzo lubimy ten kolor, ale na znak solidarności z osobami chorującymi na nowotwór. Uczniowie, uczestniczący w naszym happeningu, ubrali się na różowo, przynieśli różowe balony, parasolki i szaliki, a dodatkowo każdy uczeń szkoły, po wejściu do sali konferencyjnej ZSEU, otrzymał także różową wstążeczkę – ogólnoświatowy symbol walki z rakiem. To był prawdziwy różowy zawrót głowy – królowała fuksja, amarant, lila róż, pudrowy róż, cyklamen, pąsowy róż, fiołkowy róż, rubinowy i wrzosowy róż.
Nasz „Różowy happening” był podsumowaniem wielu działań, które organizowane były w październiku i listopadzie w ZSEU w Żychlinie, w związku z Dniem do Walki z Rakiem.
Głównym celem naszego happeningu jest zwrócenie uwagi młodych ludzi, na sposoby zapobiegania powstawaniu nowotworów, zgodnie z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem.
W celu popularyzowania wiedzy o nowotworach, przygotowałam dla uczniów ZSEU wykład na temat: „Rak atakuje, ale nasza wiedza nas ratuje!.” W czasie wykładu uczniowie znaleźli odpowiedzi na takie pytania, jak: Co to jest nowotwór? Jakie są przyczyny powstawania komórek nowotworowych? Co to są czynniki kancerogenne? Jakie są pierwsze niepokojące objawy rozwoju nowotworu, które wymagają koniecznej konsultacji z lekarzem? Czym się różni nowotwór złośliwy, od niezłośliwego? Co to jest mięśniak, tłuszczak, naczyniak, a także rak, mięsak, glejak, chłoniak i białaczka? Jakie są etapy rozwoju nowotworu złośliwego? Co to są przerzuty? Jakie są sposoby leczenia chorób nowotworowych? Co należy robić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory?  Cieszę się bardzo, że młodzież z tak dużym zainteresowaniem słuchała moich słów i aktywnie włączała się do dyskusji. Mam tylko nadzieję, że będą starali się robić wszystko, aby zminimalizować szansą rozwoju nowotworu u siebie.
W celu promowania postaw prozdrowotnych w naszej szkole podjęte zostały liczne działania: odbyły się pogadanki na lekcjach wychowawczych z tematyki prozdrowotnej; uczniowie otrzymali ulotki, które zawierały informację o nowotworach, ich rozwoju, zapobieganiu, objawach i leczeniu; przygotowana została wystawa publikacji medycznych na temat nowotworów;  zorganizowane zostały warsztaty, na których uczniowie wypracowali „Szkolny Kodeks Walki z Rakiem”; przygotowane i rozwieszone zostały plakaty prozdrowotne; zorganizowany został konkurs plastyczny na plakat „Żyję bez ryzyka”.
Dziś poznaliśmy laureatkę konkursu plastycznego „Żyję bez ryzyka”. Została nią Joanna Janiak z klasy I LO, za plakat „Przejrzyj na oczy nim będzie za późno”. Asiu, serdecznie gratulujemy zwycięstwa – dyplom i nagroda wręczona zostanie oficjalnie na obchodach Dnia Patrona Szkoły.
Dlaczego postanowiłyśmy, zorganizować taki dzień w naszej szkole? Zorganizowałyśmy nasz happening, ponieważ, wciąż docierają do nas informacje o osobach (z bliższej i dalszej rodziny, wśród przyjaciół, znajomych, czy sąsiadów), które zmagają się z chorobami nowotworowymi i pomimo dużego nakładu ośrodków medycznych na profilaktykę pronowotworową, wiedza młodych ludzi na temat nowotworów wciąż jest znikoma. Zależy nam na tym, aby nasi uczniowie i ich członkowie rodziny żyli długo i w zdrowiu, a poprzez nasze działania być może uczniowie zastanowią się nad pewnymi podejmowanymi działaniami, związanymi z własnym zdrowiem. Mamy również nadzieję, że uczniowie podzielą się swoją wiedzą zdobytą w czasie wykładu i warsztatów z najbliższą rodziną oraz przekażą im ulotki, które otrzymali w szkole, z zakresu profilaktyki nowotworowej, które zmotywują rodzinę do profilaktycznych badań i obserwacji własnego ciała.
Komentarze

Popularne Posty

Trzeba walczyć o młodych…

Tysiące myśli kłębi się w mojej głowie od czwartku, od dnia, gdy pojawiła się wiadomość o możliwym rozwiązaniu Klubu Górnik Konin. Moje wszystkie myśli skierowane są wokół młodszych i starszych dzieci, które trenują tam pod okiem swoich trenerów. Hyyy… biedne dzieci… co z nimi dalej…?          Jestem nauczycielem…, nauczycielem, który kocha swoją pracę, nauczycielem, który uważa, że najważniejszy jest rozwój młodego człowieka. Zawsze staram się, aby poziom mojej pracy był na najwyższym poziomie. Dzięki innowacyjnym metodom nauczania zachęcam młodych ludzi do tego, by postawa naukowca – odkrywcy zdominowała ich życie.Uwielbiam zarażać młodych ludzi pasją
i zaangażowaniem. Chętnie podejmuję nowe wyzwania. Wprowadzam w życie wiele oryginalnych pomysłów, a wszystkie moje innowacje, projekty i programy, akcje, heppeningi i imprezy, organizuję w jednym celu - mój cel to wszechstronny rozwój ucznia. Chyba dobrze wykonuję swoją pracę, o czym świadczą liczne pochwały, podziękowania i na…

Dzień miłej niespodzianki

Chyba każdy lubi niespodzianki, szczególnie wtedy, kiedy są one dla nas miłe. …Otrzymałam dziś przesyłkę z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki (oj... moje ciśnienie całkiem nieźle podskoczyło). Co to może być? Otworzyłam delikatnie kopertę (niczym na finale „Agenta”, ale bez piórka ), a w środku… list od pani Marzeny Wodzińskiej (Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego) z gratulacjami za wyróżnienie w Konkursie o tytuł Wielkopolski Nauczyciel Roku 2016 oraz kolorowy folder podsumowujący konkurs. Co znajduje się w folderze? Przedstawione zostały w nim sylwetki nauczycieli wyróżnionych oraz laureatów Konkursu o tytuł Wielkopolski Nauczyciel Roku, a także zaprezentowane zostały szkoły nagrodzone w Konkursie Wielkopolska Szkoła Roku. Na ostatnich stronach folderu, zamieszczone zostały również zdjęcia z uroczystej Gali, podczas, której wręczone zostały pamiątkowe statuetki. Mam nadzieję, że w przyszłym roku o tej porze, w nowym …

Czas START...nowa innowacja pedagogiczna w ZSEU

Jak zachęcić uczniów do aktywnego poszukiwania wiedzy? Jak zmotywować ich do pracy? Jak rozbudzić ich zainteresowania nauką? Mamy pomysł – pozwolimy naszym uczniom zagrać o ocenę.

Nazwa innowacji: „Mój mózg dobrze pracuje, czyli wielka szkolna gra o neurony”
Autorzy innowacji: Joanna Gadomska, Agata Ignaczak, Ewelina Jankowska, Monika Kieliszak, Agnieszka Marciniak, Agnieszka Rogalska, Ewa Wallis; Termin realizacji: wrzesień 2018 – czerwiec 2019 Cel główny innowacji: Zachęcenie uczniów do aktywnego poszukiwania wiedzy. Cele szczegółowe: Zwiększenie zaangażowania uczniów do aktywnego poszukiwania, poszerzania i pogłębiania swojej wiedzy z biologii, geografii, matematyki, języka angielskiego, języka niemieckiego i przedmiotów zawodowych; Rozbudzenie zainteresowań nauką; Zwiększenie motywacji uczniów do samokształcenia; Integracja zespołu, podczas wykonywania zadań zespołowych;

Opis innowacji: 1.Innowacja przygotowana została dla uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych im. Fryderyka Cho…