Przejdź do głównej zawartości

Moja akcja „Klasowa Wigilia bez plastiku” obiegła całą Polskę…



To miała być moja mała lokalna akcja, w klasie, szkole, gminie, powiecie, a tu… akcja „Klasowa Wigilia bez Plastiku” obiegła właśnie cały kraj.
Na czym polega akcja? Proponuję, aby wszystkie organizowane klasowe wigilie w szkole, odbyły się bez używania plastikowych talerzyków, kubeczków czy sztućców, gdyż używane są one zaledwie przez 2-3 godziny, a w środowisku niestety rozkładać będą się od 100 do 1000 lat.  Namawiam w swojej akcji, aby wszyscy przynieśli ze sobą szklane naczynia, talerzyki i kubki.
Główny cel akcji – wspólne ograniczenie ilość plastikowych odpadów - im ich mniej, tym lepiej dla naszego środowiska i przyszłych pokoleń.

Obecnie, oficjalnie ponad 300 przewspaniałych nauczycieli  z całego kraju, zadeklarowało zorganizować „Wigilię bez plastiku”.
Do akcji dołączyło również  kilkanaście szkół z całej Polski m.in.:
1. Zespól Szkól Ekonomiczno – Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie, 
2. V Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Tarnowie,
3. XV Liceum Ogólnokształcące im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie,
4. III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie,
5. I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego w Gliwicach,
6. Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Pleszewie,
7. Zespól Szkól im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu,
8. CLVII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie,
9. Szkoła Podstawowa Nr 20 w Gorzowie Wielkopolskim,
10. Szkoła Podstawowa Nr 113 we Wrocławiu,
11. Szkoła Podstawowa w Nowym Klinczu,
12. Szkoła Podstawowa Nr 51 w Katowicach,
13. Szkoła Podstawowa w Sosnowcu.
To tylko oficjalne zgłoszenia, które dotarły bezpośrednio do mnie, ale szkół i nauczycieli włączających się do akcji z pewnością jest znacznie więcej.

Medialne wsparcie akcji otrzymałam od:
ü  portalu „EduGadki.pl,
ü  grupy SuperBelfrzy RP,
ü  Magazynu dla nauczycieli „Sygnał”,
ü  Akademickiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli z Łodzi,
ü  Warszawskiego Systemu Doradztwa Zawodowego,
ü  Serdeczna21 – Kreatywna Edukacja,
ü  Radio RDN Małopolska,
ü  MeloRadio,
ü  Przegląd Koniński,
ü  LM Konin,

Cieszę się, bo Wigilijną akcję bez plastików, promuje również była Minister Edukacji Narodowej, Pani Krystyna Szumilas (2011-2013), pisząc
„Joanna Gadomska, tegoroczna finalistka konkursu Nauczyciel Roku, proponuje akcję na wigilie klasowe. Świetny pomysł i pokazanie, że nie trzeba od razu zmieniać prawa, albo czekać, aż zmiany wejdą w życie. Każdy z nas, każdego dnia może działać na rzecz środowiska. Gratulacje dla Superbelfrów.”


Na fb „Biologia z blondynką” miło było poczytać komentarze niektórych nauczycieli:
Agnieszka Pawelczyk  Moje maluchy, chociaż to dopiero 8-latki, też dołączyły się do akcji "Klasowa Wigilia bez Plastiku" - Szkoła Podstawowa nr 1 w Koninie, kl.2b. Radosnych  świąt. Pozdrawiam serdecznie
Ewa Sochacka W Warszawie 4a z Varsovii, świetny pomysł spotkał się z wielkim entuzjazmem ! A jak chętnie dzieciaki myły po sobie naczynia. Pozdrawiam. Radosnych świąt! (Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 49 Fundacji Edukacyjnej Varsovia w Warszawie.)


Największą niespodzianką było to, że TV Wielkopolska gościła dziś na mojej "Klasowej Wigilii bez plastiku".
Co napisali na swojej stronie:
Segregowanie odpadów i nie wyrzucanie śmieci tam, gdzie popadnie, zakręcanie kranu podczas mycia zębów, gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia, odłączanie nieużywanych urządzeń od zasilania – dbanie o środowisko naturalne wbrew pozorom nie musi być wcale skomplikowane. Ważne, aby zachowania proekologiczne krzewić wśród młodych ludzi, którzy będąc świadomymi konsekwencji i zagrożeń wywołanych brakiem troski o najbliższe otoczenie, poznane zasady wcielą w życie. Nauczycielka biologii w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, autorka bloga „Biologia z blondynką”, Joanna Gadomska, wpadła na pomysł, aby przygotować „Wigilię bez plastiku”, czyli bez udziału plastikowych talerzy, kubków i sztućców.
Materiał z naszej Wigilii możecie zobaczyć tutaj:
A w "Melo radio" mogliście posłuchać o mojej świątecznej akcji "Klasowa Wigilia bez plastiku" , niestety nie dysponuję żadnym nagraniem.
Co napisali inni o mojej akcji, możecie przeczytać tutaj:
LM Konin
Przegląd Koniński

Możecie również tutaj zobaczyć, jak uczniowie i nauczyciele z V Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Tarnowie promowali akcję:








Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne Posty

Tydzień Uczniowskiej SuperMocy - co to, po co i dlaczego?

Co to jest Tydzień Uczniowskiej SuperMocy? Tydzień Uczniowskiej SuperMocy to tydzień, podczas którego chciałybyśmy zaproponować, aby w każdej szkole, klasie zorganizowane zostały zajęcia, warsztaty, gry i zabawy, podczas których uczniowie mieliby szansę poznać siebie oraz swoje mocne strony. Po co zaproponowałyśmy Tydzień Uczniowskiej SuperMocy? Pytaliście kiedyś uczniów, co jest ich mocną stroną? W czym są najlepsi? Co najlepiej robią? Co w sobie lubią? Co uważają za swoje największe osiągnięcie?   Długo czekaliście na odpowiedzi? A pytaliście kiedyś swoich uczniów o ich słabe strony, w czym są niedoskonali, z czym sobie nie radzą, co jest ich największym niepowodzeniem? I co, tak samo długo czekaliście na odpowiedzi? Otóż to, uczniowie, zdecydowanie szybciej i łatwiej potrafią mówić o swoich słabych stronach, niż o mocnych, dużo więcej potrafią wymienić słabych stron niż mocnych (słabych 10, może więcej a mocnych 1 może 2). Poprzez akcję Tydzień Uczn...

EKO-SZKOŁA 2022 - III edycja projektu

  „EKO – SZKOŁA” to ogólnopolski projekt edukacyjny skierowany do szkół, przedszkoli i placówek edukacyjnych. Powstał, w celu stworzenia sieci placówek, które poprzez współpracę, będę dzielić się pomysłami, jak kształtować ekologiczną świadomość młodego pokolenia.     „Środowisko przyrodnicze, w którym żyje człowiek, jest naszym naturalnym miejscem na Ziemi. Jesteśmy częścią przyrody. Nasze życie i zdrowie zależy od warunków panujących w środowisku. A jak jest? Niestety źle! Zanieczyszczona jest woda, powietrze i gleba, piętrzą się góry odpadów. Efekt cieplarniany, smog, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, to już nasza codzienność, słyszymy o tym w telewizji, w radio, czytamy w gazetach i Internecie. A przecież środowisko, które jest zanieczyszczone ma negatywny wpływ na życie wszystkich istot żywych, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przebywanie w zanieczyszczonym środowisku przyczynia się do zwiększenia występowania chorób układu oddechowego, zaburzeń układu krąż...

EkoSzkoła 2025

   EEKOszkoła 2025 „EKOSZKOŁA” to roczny projekt edukacyjny skierowany dla przedszkoli, szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz placówek edukacyjnych z terenu całej Polski. Do projektu zapraszamy nauczycieli różnych przedmiotów, którzy wraz ze swoimi uczniami, klasą, grupą projektową realizować będą działania kształtujące postawy proekologiczne. W tym roku szkolnym realizowana będzie V edycja projektu – „EkoSzkoła 2025”. Po rocznej współpracy zgłoszeni nauczyciele, który zrealizowali działania z zakresu ekologii  i ochrony środowiska, przysłali „EkoRaport” ze zrealizowanych wszystkich zadań projektowych  otrzymają tytuł „Promotor Ekologii 2025”.  Każdej placówce, w której realizowane były zadania projektowe przyznany zostanie tytuł „EkoSzkoła 2025”/ ‘’EkoPrzedszkole 2025’’ / „EkoPlacówka 2025”. Główne cele projektu „EkoSzkoła 2025” to: 1.     Kształtowanie u uczniów postawy ekologicznego Polaka, Europejczyka i obywatela świata, a...